Polacy będą musieli usunąć takie grzejniki z mieszkań i domów? Unijne przepisy już w trakcie zatwierdzenia

Polacy będą musieli usunąć takie grzejniki z mieszkań i domów? Unijne przepisy już w trakcie zatwierdzenia

dopłaty ciepło kaloryfer

Podaj dalej

Unijni urzędnicy są w trakcie prac nad ważnymi przepisami, które sprawią, że Polacy mogą ponieść ekstra wydatki w swoich domach i mieszkaniach. W dzisiejszych czasach to dla wielu będzie sporym finansowym obciążeniem. Wymiana wszystkich grzejników w domu i mieszkaniu do najtańszych nie należy. Dlaczego może się okazać, że będzie to przymusowe?

Nie tylko kotły do wymiany, grzejniki też trzeba będzie usunąć i wymienić?

Unijna ustawa o termoemisyjności to dla lokatorów w całej UE potencjalny ekstra wydatek w domach i mieszkaniach. Przymusowa modernizacja obejmie bowiem nie tylko kotły na paliwa kopalne, ale też grzejniki. Kto obowiązkowo będzie musiał je wymienić na nowe i od kiedy?

Unijny zakaz to efekt nowego rozporządzenia nakazującego zastąpić kotły na gaz i olej grzewczy alternatywnymi rozwiązaniami. Na przykład elektrycznymi pompami ciepła lub kombinacją pompy ciepła i kotła gazowego. Jak to się ma do grzejników w domach i mieszkaniach?

Jak tłumaczy włoski portal “ilParagone”, pewne typy grzejników nie będą działały wydajnie z technologiami innymi niż tradycyjne. Rodziny mogą mieć problem z ciepłem w domach, co spowoduje konieczność inwestycji w zupełnie nowe.

„Mamy nadzieję, że Bruksela rozważy alternatywy, zanim zmusi wiele rodzin do gigantycznych wydatków” – pisze “ilParagone”.

Polacy z wymiana grzejnikow na nowe
Freepik

Czy Polacy będą musieli dostosować się do unijnego zakazu?

Już w tym miesiącu ruszy kolejna runda konsultacji Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi i Polacy dowiedzą się, jakie są efekty ustaleń w sprawie dyrektywy o termomodernizacji budynków. Wiadomo że Włochy, Polska i Rumunia to kraje, które z przepisami w obecnym kształcie się nie zgadzają. To między innymi dlatego, że oprócz kotłów wniosłyby właśnie obowiązek inwestycji w nowe grzejniki.

Zatwierdzenie aktualnego projektu ustawy wiąże się z tym, że do 2029 roku w całej UE znikną systemy grzewcze na paliwa kopalne. Czy wszyscy będą je musieli wymieniać, jeśli tak się stanie?

Wiadomo, że w Niemczech zgodnie z projektem ustawy tamtejszego rządu o przymusowej termomodernizacji, piece nadal będzie można używać, a zepsute naprawiać. Jak informuje portal “PolskiObserwator”, obowiązek ogrzewania w 65% energią odnawialną dotyczy jedynie instalowania nowych systemów grzewczych. Zakazem eksploatacji objęto tylko kotły starsze niż 30 lat oraz te, których naprawa nie będzie możliwa. NIE PRZEGAP: Rządzący zdecydowali- wchodzi nowe świadczenie dla Polaków. Dodatek od ZUS to nawet blisko 3500 złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News