Pojawiły się nowe kryzysowe rozwiązania dla kierowców- 40% zniżka podatku na paliwa przez 2 lata i niższy VAT

Pojawiły się nowe kryzysowe rozwiązania dla kierowców- 40% zniżka podatku na paliwa przez 2 lata i niższy VAT

benzyna diesel ceny paliwo ropa naftowa

Podaj dalej

Rosnące koszty utrzymania i koszmarnie drogie paliwa spowodowały, że spora grupa społeczeństwa Europy traci płynność finansową. Pojawiły się petycje dotyczące podatków od paliw , które stanowią znaczną część finalnej ceny w dystrybutorach. Obniżka mogłaby zrekompensować kierowcom wzrost cen, jaki notujemy od 2020 r.

Przeprowadzono ankietę dotyczącą wpływu cen paliwa na życie społeczeństwa

Galopujące ceny paliwa spowodowały m.in. że wiele osób poszukuje alternatywnego rozwiązania by dostać się do pracy i obniżyć wydatki niezbędne do utrzymania rodziny. Ta sytuacja spowodowała również kryzys w wielu innych dziedzinach życia społeczeństw i wpłynęła na ceny towarów i usług. Mówiąc krótko zasoby portfeli Europejczyków znacznie się skurczyły. Stąd zachodzi potrzeba podjęcia działań, które mają na celu złagodzenie skutków kryzysu.

Jak duży wpływ na życie obywateli ma cena paliwa? Taką ankietę przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, gdzie do rządzących trafiła petycja o obniżenie podatków od paliw. Okazało się, że pomimo rosnących kosztów paliwa wielu respondentów stwierdziło, że musi jeździć samochodem w celu wykonania pracy lub uzyskania dostępu do podstawowych usług. Ponadto 62 procent respondentów stwierdziło, że rosnące koszty paliwa mają „znaczny wpływ” na ich życie społeczne. Ankietowani w liczbie 38 procent stwierdzili, że ceny paliwa mają „znaczący wpływ” na ich zdolność do wykonywania pracy lub prowadzenia działalności.

tankowanie-paliwa-serwis-tankowania-benzyny
Freepik.com

40% obniżka paliw przez 2 lata- kierowcy domagają się realnej pomocy

Brytyjscy posłowie zatem mają nad czym debatować. Już w przyszłym tygodniu ruszy debata nad 40-procentową obniżką cen paliw. Ma ona dopomóc społeczeństwu w związku z kryzysem kosztów utrzymania. Niektórzy domagają się ogromnych cięć. podatków od paliw silnikowych. W petycji, która ma ponad 102 000 podpisów, czytamy: „Rząd powinien obniżyć koszty paliwa poprzez obniżenie o 40 procent podatku paliwowego i VAT na 2 lata. Może to skutecznie zrekompensować wzrost cen paliw od 2020 roku”.

Ale rząd chcąc wzmocnić swoje stanowisko odpowiedział na petycję: „Rząd podejmuje ukierunkowane działania, aby pomóc rodzinom w całej Wielkiej Brytanii w pokryciu kosztów utrzymania, które obejmują zamrożenie opłaty paliwowej w latach 2022-23, dwunasty rok z rzędu”.

W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Liz Truss odmówiła rozważenia wprowadzenia podatku dla firm, takich jak BP i Shell, które osiągnęły rekordowe zyski dzięki rosnącym kosztom ropy. Uznała bowiem, że to zniechęci firmy do inwestowania. Nawet wypowiedź szefa BP, Bernarda Looneya, że nieoczekiwany podatek nie powstrzyma jego planów inwestycyjnych, nie spowodował, że zmieniła zdanie.

Według danych RAC średnia cena benzyny w Wielkiej Brytanii osiągnęła w tym tygodniu 9,21 zł(167,64 pensów) za litr, bijąc rekord 9,19 zł(167,30 pensów) ustanowiony 22 marca. Ceny oleju napędowego wzrosły do średnio 10,38 zł (180,90 pensów) za litr- jak pisze Express. Dziś Brytyjczycy mogą zaoszczędzić średnio 4,7 pensa na litrze benzyny i 4,6 pensa na oleju napędowym jeśli kupią je na stacjach hipermarketów. Jedyne na co mogą na razie liczyć to “loteria kodów pocztowych z cenami paliwa”, która pozwala zaoszczędzić 0,44 zł na litrze.

Wszystkie paliwa będą droższe! Nawet to ekologiczne z ładowarek dla samochodów elektrycznych

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News