Pojawił się nowy pakiet pomocowy dla kierowców. Tańsze paliwa i dodatek ponad 1400 zł

Pojawił się nowy pakiet pomocowy dla kierowców. Tańsze paliwa i dodatek ponad 1400 zł

paliwa ceny diesla

Podaj dalej

Rosnące ceny paliwa i energii w tym roku to czerwone światło na sygnalizatorze rządzących w wielu krajach. Tankowanie to spory wydatek, który wykańcza portfele kierowców. Taka sytuacja wymaga podjęcia radykalnych kroków, by chronić mieszkańców i gospodarkę. Dlatego kolejny kraj wreszcie zdecydował się uruchomić pakiet pomocowy.

Obniżki cen paliwa, tańsze bilety autobusowe i dopłaty

Turystyka paliwowa naszych zachodnich sąsiadów przybrała spore rozmiary po tym, jak ceny paliwa w Niemczech przebiły koszt 2 euro za litr. Kierowcy wybierali się na tankowanie na Węgry, do Austrii i nawet do Polski. Wszystko po to, by choć trochę zaoszczędzić.

Właściciele firm transportowych ostatnio zaczęli się domagać niższych cen na stacjach i żądali tańszego paliwa, takiego jak mają Polacy. Zatankowanie jednego baku w samochodzie ciężarowym to duży wydatek, który przekłada się na dostępność towarów i ich koszt.

Dlatego w czwartek szefowie koalicji rządzącej SPD, Zielonych i FDP podjęli decyzję, by wprowadzić nowy pakiet pomocowy, który pozwoli przetrwać kierowcom czas konfliktu Ukrainy z Rosją.

W pakiecie uwzględniono obniżki cen paliwa, specjalne bilety komunikacji miejskiej oraz dodatkowe 300 € dopłaty. Przewodniczący SPD Lars Klingbeil określił pakiet pomocy jako wkład w spójność społeczną i stabilność w Niemczech, mówiąc: „Ten rząd koncentruje się na interesach obywateli”. Jak będzie to wyglądać w praktyce?

diesel benzyna ceny paliwo paliwa ropa naftowa ropy
fot. pixabay

Niższy podatek pozwoli m.in. obniżyć ceny benzyny i diesla

Niemiecki rząd obniży podatek energetyczny do minimum dopuszczalnego przez UE na okres trzech miesięcy. To spowoduje tak długo oczekiwany spadek cen benzyny o 30 centów (1,41 zł), a oleju napędowego o 14 centów (0,66 zł) na litrze. Ponadto wprowadza bilet 90-dniowy na transport publiczny za 9 euro (42,86 zł) miesięcznie pod hasłem „9 za 90”. Kiedy będzie można go kupić, jeszcze nie wiadomo.

W związku z coraz droższą energią elektryczną, obywatele Niemiec mają otrzymać jednorazowy dodatek energetyczny w wysokości 300 euro (1431,09 zł). Dopłatę otrzymają wszyscy podatnicy wraz z wynagrodzeniem. Tak jak w przypadku tańszych biletów autobusowych terminu płatności jeszcze nie ustalono.

tankowanie paliwa kierowca
Freepik.com

Rząd bierze się za stacje manipulujące cenami paliw

Niemieccy kierowcy mogą liczyć, że rząd podejmie środki antymonopolowe i przyjrzy się stacjom, które nie reagują na spadające ceny surowców. Dzięki temu kierowcy zapłacą mniej za paliwo szybciej niż od tej pory.

Powodem tej sytuacji jest fakt, że pomimo iż ceny ropy są niższe, nie znajduje to odzwierciedlenia w centach diesla i benzyny na stacjach. W tym celu należy się spodziewać, że ustawa o przeciwdziałaniu ograniczeniom konkurencji (GWB) zostanie szybko znowelizowana.
Koalicja rządowa chce, aby już na szczeblu unijnym wzmocnić nadzór rynku i regulacje, „aby móc przeciwdziałać niepożądanym zmianom i nadużyciom na rynkach energii”.

Według znanych niemieckich ekonomistów już teraz cena litra paliwa jest za wysoka o 40 centów. Co jak przeanalizował Bild kosztuje kierowców codziennie dodatkowe 70 milionów euro

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News