Podatkowy prezent od rządu dla setek tysięcy Polaków. Zwroty sięgną nawet 4000 złotych

Podatkowy prezent od rządu dla setek tysięcy Polaków. Zwroty sięgną nawet 4000 złotych

dodatek mieszkanie

Podaj dalej

Dla Polaków wiadomość, że rządzący szykują im ekstra prezent podatkowy to powód do radości. Wejście w życie nowych przepisów planowane jest na 1 lipca 2023 r. To oznacza, że setki tysięcy osób zyska na podatku tysiące złotych. Kogo konkretnie obejmie taka finansowa promocja?

Tysiące złotych do zwrotu dla Polaków

W publikacji portalu Money.pl czytamy, że rząd w procedowanej ustawie SLIM VAT3 zamieścił także przepisy dotyczące ryczałtu od tzw. najmu prywatnego Polaków. Efektem wejścia  w życie nowego prawa będą mniejsze wpłaty podatników do budżetu.

W obecnie panujących przepisach o ryczałcie obowiązują dwie stawki podatku. Mniejsza 8.5% obowiązuje do 100 000 rocznego przychodu, a wyższa 12,5% powyżej tej kwoty. Ponadto taki limit przysługuje na nieruchomości danej osoby (małżeństwa), a nie na osobę. Od lipca się to zmieni, a rząd w prezencie podaruje Polakom ekstra tysiące złotych. Co konkretnie się zmieni?

W efekcie zmiany przepisów o podatku dochodowym z najmu prywatnego, limit przychodu nie będzie już przysługiwał na wszystkie nieruchomości, ale na osobę. To jak pisze Money.pl, oznacza, że aby zapłacić 12,5% podatku, trzeba będzie uzyskać 200 000 zł przychodu. Wcześniej ten limit wynosił 100 000 zł. Czytaj także: Już w maju nowy wniosek. Wielu Polaków zyska dodatek – nawet 9000 zł za drogie ogrzewanie w 2022 r.

pieniądze dodatek z podatku dla Polaków
Artur Łuczka/ Pixabay

Pieniądze ze zwrotu jeszcze w tym roku?

Jak zauważa doradca podatkowy inFaktu Piotr Juszczyk, cytowany przez Money.pl, zmiany prawa mają wejść z mocą wsteczną. To znaczy, że Polacy dostaną ekstra pieniądze ze zwrotów jeszcze w 2023 roku. Trzeba jednak poczekać, aż ustawa wejdzie w życie.

Zwroty nadpłaconego podatku z tytułu najmu prywatnego mogą wówczas wynieść maksymalnie 4000 zł. Tyle maksymalnie uzyskają małżonkowie, ale nie tylko.

W ustawie nie napisano nic ponad to, że podwyższenie przychodu dotyczy małżeństw. Należy zatem domniemywać, że zmiana obejmie również osoby z rozdzielczością majątkową oraz będące w separacji – informuje Jarosław Włoch, radca prawny oraz doradca podatkowy, cytowany przez Money.pl.

To nie koniec prezentów. Rządzący zajmą się też naprawą przepisów Polskiego Ładu. Znajdzie się tam także zmiana prawa dotycząca odpisów amortyzacyjnych z nieruchomości. Obecnie osoby utrzymujące się z najmu prywatnego, które musiały przejść na ryczałt, straciły takie prawo. Rząd chce to zmienić.

NIE PRZEGAP

Tysiące Polaków ma na to czas do tylko do 22 maja. Potem niektórzy stracą nawet 5000 złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News