Po tym terminie nie będzie już odwrotu. Szansa na ponad 1000 zł dopłaty przejdzie koło nosa

Po tym terminie nie będzie już odwrotu. Szansa na ponad 1000 zł dopłaty przejdzie koło nosa

mandat przejazd kolejowy przepisy zapory

Podaj dalej

W czasie kryzysu energetycznego dopłaty stały się rozwiązaniem na drożyznę i dobrym sposobem na oszczędzanie. Od zeszłego roku jest coraz więcej opcji na dodatkowe pieniądze do domu m.in. na paliwa służące do ogrzewania domów. Nie wszyscy zdążyli z nich korzystać, a ważne terminy gonią.

Dopłaty na węgiel i prąd to nie wszystko

W 2023 r. osoby o niższych dochodach mogą starać się o dopłaty do budżetu domowego na różnego rodzaju paliwa do ogrzewania domów. Od 2023 r. jest wiele nowych rozwiązań. Między innymi dlatego, że niektóre paliwa kosztują znacznie więcej niż przed 1 stycznia 2023 r.

W 2023 roku można skorzystać z dopłat do gazu. Tego rodzaju pomocą objęto osoby, których dochód nie przekracza 1500 lub 2100 złotych. W pierwszym wypadku chodzi o gospodarstwa domowe wieloosobowe. Dopłaty są jednakowe i pozwalają zaoszczędzić na wydatkach 23%, czyli dokładnie tyle ile wynosi od 1 stycznia podatek VAT na gaz. Trzeba jednak pamiętać o jednym ważnym terminie, by móc z takowej dopłaty skorzystać.

dopłaty prąd i gaz
PIXABAY

Tylko 30 dni na skorzystanie taniego gazu

Wszyscy spełniające kryteria dochodowe muszą pamiętać, by dostarczyć na czas dokumenty pozwalające skorzystać z dopłaty na paliwo w postaci gazu. Kluczowym jest m.in. faktura za korzystanie z tego rodzaju paliwa. Zaraz po jej wystawieniu mamy tylko 30 dni na dostarczenie jej do urzędu.

Dołączyć do niej należy jeszcze wniosek, który znajduje się tutaj oraz umowę z dostawcą gazu i dowód wniesienia opłaty za fakturę. Dopłata w postaci zwrotu VAT za zużyty gaz nie wymaga decyzji urzędników. Jedyną decyzją, jaką mogą w tym przypadku wystawić,  jest ta o odmowie przyznania zwrotu podatku VAT lub zmianie wysokości refundacji.

Dopłaty można dostać także do prądu z fotowotaiki

Nowością są także dopłaty do prądu pozyskiwanego z fotowoltaiki. Na takie dofinansowanie mogą liczyć ci, którzy korzystają z paneli jako własnego źródła zasilania energią i rozliczają się w ramach tzw. net-billingu.

Wysokość dopłaty jest różna, w zależności od tego, czy zgłasza się samą instalację, czy wraz z dodatkowym elementem magazynującym energię. W pierwszym przypadku można liczyć na nie więcej niż 6000 zł ( do 50% kosztów kwalifikowanych)

W przypadku wynoszą one odpowiednio:
-magazyn energii – do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 16 000 zł)
– do magazynów ciepła – do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 5 000 zł)
– do systemu EMS/HEMS – do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 3 000 zł)

Termin składania wniosków upływa 31 marca 2023 r.

NIE PRZEGAP

Miliony Polaków, które się na to zdecydują dostaną za darmo 8 baków paliwa. Wystarczy jedno oświadczenie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News