W czasie kryzysu energetycznego dopłaty stały się rozwiązaniem na drożyznę i dobrym sposobem na oszczędzanie. Od zeszłego roku jest coraz więcej opcji na dodatkowe pieniądze do domu m.in. na paliwa służące do ogrzewania domów. Nie wszyscy zdążyli z nich korzystać, a ważne terminy gonią.
Dopłaty na węgiel i prąd to nie wszystko
W 2023 r. osoby o niższych dochodach mogą starać się o dopłaty do budżetu domowego na różnego rodzaju paliwa do ogrzewania domów. Od 2023 r. jest wiele nowych rozwiązań. Między innymi dlatego, że niektóre paliwa kosztują znacznie więcej niż przed 1 stycznia 2023 r.
W 2023 roku można skorzystać z dopłat do gazu. Tego rodzaju pomocą objęto osoby, których dochód nie przekracza 1500 lub 2100 złotych. W pierwszym wypadku chodzi o gospodarstwa domowe wieloosobowe. Dopłaty są jednakowe i pozwalają zaoszczędzić na wydatkach 23%, czyli dokładnie tyle ile wynosi od 1 stycznia podatek VAT na gaz. Trzeba jednak pamiętać o jednym ważnym terminie, by móc z takowej dopłaty skorzystać.

Tylko 30 dni na skorzystanie taniego gazu
Wszyscy spełniające kryteria dochodowe muszą pamiętać, by dostarczyć na czas dokumenty pozwalające skorzystać z dopłaty na paliwo w postaci gazu. Kluczowym jest m.in. faktura za korzystanie z tego rodzaju paliwa. Zaraz po jej wystawieniu mamy tylko 30 dni na dostarczenie jej do urzędu.
Dołączyć do niej należy jeszcze wniosek, który znajduje się tutaj oraz umowę z dostawcą gazu i dowód wniesienia opłaty za fakturę. Dopłata w postaci zwrotu VAT za zużyty gaz nie wymaga decyzji urzędników. Jedyną decyzją, jaką mogą w tym przypadku wystawić, jest ta o odmowie przyznania zwrotu podatku VAT lub zmianie wysokości refundacji.
Dopłaty można dostać także do prądu z fotowotaiki
Nowością są także dopłaty do prądu pozyskiwanego z fotowoltaiki. Na takie dofinansowanie mogą liczyć ci, którzy korzystają z paneli jako własnego źródła zasilania energią i rozliczają się w ramach tzw. net-billingu.
Wysokość dopłaty jest różna, w zależności od tego, czy zgłasza się samą instalację, czy wraz z dodatkowym elementem magazynującym energię. W pierwszym przypadku można liczyć na nie więcej niż 6000 zł ( do 50% kosztów kwalifikowanych)
W przypadku wynoszą one odpowiednio:
-magazyn energii – do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 16 000 zł)
– do magazynów ciepła – do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 5 000 zł)
– do systemu EMS/HEMS – do 50% kosztów kwalifikowanych (maks. 3 000 zł)
Termin składania wniosków upływa 31 marca 2023 r.
NIE PRZEGAP