Po majówce rusza nabór na nowy dodatek za węgiel, LPG i olej do ogrzewania. To nawet 9000 zł i Polacy też go dostaną

Po majówce rusza nabór na nowy dodatek za węgiel, LPG i olej do ogrzewania. To nawet 9000 zł i Polacy też go dostaną

dodatek na węgiel olej i gaz

Podaj dalej

Po majówce można będzie wnioskować o nowy dodatek. Tym razem na paliwa do ogrzewania domów. To rozwiązanie wprowadzono w związku z kryzysem energetycznym, który znacząco podniósł rachunki domach. Te za ciepło, energię elektryczną i gaz. Kto może się ubiegać o taką rekompensatę finansową?

Nowy dodatek dla gospodarstw domowych różne paliwa do ogrzewania domów

Jak informują media, po majówce wielu Polaków ma szanse otrzymać nowy dodatek. Tym razem jest to rekompensata finansowa za wysokie ceny paliwa do domu. Mogą z niego skorzystać osoby korzystające m.in. z oleju, pelletu drzewnego, węgla lub gazu płynnego by mieć ciepło w domu.

Z takiego dodatku skorzystają także Polacy, bo taka forma rekompensaty drożyzny to rozwiązanie finansowe opracowane przez rząd federalny w Niemczech. Składać wnioski mogą ci, których rachunki są dwukrotnie wyższe, niż w 2021 r. Państwo wtedy dopłaci 80% tego, co jest dwu krotnością kosztów.

Dodatek otrzymają także gospodarstwa domowe, które lokum wynajmują. Wynajmujący musi zadeklarować, że otrzymaną dotację przekaże swoim lokatorom. Lokatorzy nie muszą nic robić sami.

dodatek na wegiel lpg gaz
Pixabay

Ile pieniędzy można dostać i gdzie składać wnioski?

Ulga dla portfeli konsumentów, o której poinformowało we wtorek Ministerstwo Gospodarki, może wynieść nawet 2000 euro. Taka pomoc wymaga udokumentowania poniesionych kosztów. Trzeba będzie przedstawić faktury, wyciągi z konta i/lub pokwitowania płatności na zakup paliwa na opał. To za okres od stycznia do grudnia 2022.

Wnioskować można o rekompensatę drożyzny następującego paliwa do ogrzewania domów:
-olej opałowy,
– gaz płynny (LPG),
– pellet drzewny
– zrębki drzewne,
-brykiet drzewny
-polana i węgiel/koks.

Dodatek przysługuje mocą wsteczną do 2022 r. Wniosek o niego można składać za pośrednictwem portalu internetowego TUTAJ. Przyjmowanie wniosków potrwa od 2 maja do 20 października 2023 r. Kwotę dodatku można sobie wyliczyć korzystając z kalkulatora udostępnionego online TUTAJ.

NIE PRZEGAP

Polacy nie wydali 3000 zł na węgiel. Wydali dodatek zupełnie inaczej, niż się spodziewano

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News