PILNE: ZUS odda Polakom tysiące złotych! Ekstra dodatek finansowy wymaga jednak złożenia nowego wniosku w terminie

PILNE: ZUS odda Polakom tysiące złotych! Ekstra dodatek finansowy wymaga jednak złożenia nowego wniosku w terminie

zus dodatek 1 stycznia 2024

Podaj dalej

Polski Ład na skutek obowiązujących w nim przepisów obarczył Polaków nowym obowiązkiem, ale też dzięki nim tysiące z nich zyska ekstra finansowy dodatek od ZUS. Jaka to będzie kwota i kto ją dostanie, zadecyduje jeden obowiązkowy dokument. Rekordzista ma do zwrotu blisko 200 000 złotych.

Blisko połowa objętych przepisami Polaków zyska finansowy dodatek od ZUS-u

Polski Ład wniósł nowy dodatek wśród obowiązkowych opłat dla Polaków. Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, zyskali bowiem obowiązek opłacania składek zdrowotnych i rozliczenia się z nich do dnia 22 maja. Efektem mogą być spore pieniądze do zwrotu, bo prawie połowa z nich ma nadpłaty ze składek. Jakie rzędu to kwoty do oddania?

Jak czytamy w publikacji portalu Money.pl, rekordzista ma do zwrotu aż 198 000 zł. Na podstawie wyliczeń Dziennika Gazeta Prawna wiemy, że średnio taki finansowy dodatek od ZUS-u wyniesie 1255 zł na firmę. To dlatego, że na 637 000 płatników, którzy już złożyli deklaracje roczne do ZUS, aż 307 000 domaga się zwrotu nadpłaty. Czy wszyscy ją dostaną? Czytaj także: Maksymalnie 4000 złotych do wydania na cokolwiek. Taki dodatek zyskają Polacy w tym roku – dzięki tej nowej ustawie

zus dodatek finansowy ze zwrotu skladki zdrowotnej
ZUS

Bez wniosku o zwrot i kluczowej daty pieniędzy nie będzie

Zwrot pieniędzy z nadpłaty składek zdrowotnych jest możliwy po uprzednim złożeniu rocznej deklaracji za rok 2022 w systemie Płatnik. To jeśli oczywiście jest różnica między dochodem w poszczególnych miesiącach.

Na finansowy dodatek mogą liczyć m.in. ci, którzy zanotowali spadek w dochodach, gdy uprzednio był wysoki. To dlatego, że musieli płacić 270,90 zł składki nawet, gdy wykazywali stratę w dochodach. Czy w tej sytuacji wszyscy wykazujący nadpłatę pieniądze od ZUS dostaną?
Jak czytamy w publikacji Money.pl, w Polskim Ładzie roi się od pułapek i luk, które mogą być interpretowane na niekorzyść ubezpieczonych. Chodzi głównie o przedsiębiorców dokonujących korekty dochodu.

Zgodnie z przepisami podatkowymi, takiej korekty przedsiębiorca może dokonać przez pięć lat, z wyjątkiem prowadzonych wobec niego kontroli czy postępowań podatkowych – przypomina radca prawny, partner zarządzający z Kancelarii Prawnej Skarbiec, Robert Nogacki, cytowany przez Money.pl

Termin, jaki obowiązuje przedsiębiorców na domaganie się zwrotu to 1 czerwca. Bez wniosku o takie pieniądze, środków na koncie nie będzie. Liczna awarie systemu Płatnik, które uniemożliwiały złożenie rocznego dokumentu, mogą skutkować tym, że ZUS nie będzie sztywno przestrzegał terminu. Przedsiębiorcy powinni mieć najpierw możliwość złożenia rocznej deklaracji do dnia 22 maja.

Kiedy dodatek finansowy od ZUS znajdzie się na kontach?

Po złożeniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, ZUS automatycznie wygeneruje wniosek o zwrot nadpłaty. Przedsiębiorcy nie muszą sami go wypełniać. Wniosek, jaki pojawi się na koncie przedsiębiorcy na portalu PUE ZUS, wymaga zweryfikowania i podpisania przed wysłaniem.

Pieniądze od ZUS trafią wówczas na wskazane konto bankowe, ale ZUS nie zwróci pieniędzy, tym, którzy zalegają z płatnościami. Tak będzie również w przypadku gdy przedsiębiorca poda inny numer rachunku bankowego niż ten zgłoszony do ZUS przez CEIDG.

Po zatwierdzeniu wniosku zwrot pieniędzy na wskazane konto bankowe nastąpi w ciągu 3 miesięcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News