PILNE! Za brak prawa jazdy zapłacisz 3 razy więcej! A to dopiero początek kłopotów

PILNE! Za brak prawa jazdy zapłacisz 3 razy więcej! A to dopiero początek kłopotów

mandat za brak prawa jazdy e! Możesz dostać 5 tysięcy mandatu i stracić prawo jazdy.

Podaj dalej

Wraz z początkiem roku mandat za brak prawa jazdy wzrósł trzykrotnie. Nie chodzi bynajmniej o posiadanie dokumentu przy sobie, ale o jazdę bez uprawnień. Dlaczego kara jest tak wysoka i co się stanie, gdy kierowca wpadnie podczas kontroli drogowej? Wyjaśniamy.

Jazda bez uprawnień to olbrzymi mandat i potencjalna wizyta w sądzie

Kierowca, który wsiada za kierownicę bez uprawnień, popełnia wykroczenie. To fakt, a kary za to wykroczenie obowiązują od dawna. Nowy taryfikator, który obowiązuje od 1 stycznia, nakłada na opornych wobec prawa olbrzymi mandat i nie tylko.

Do końca zeszłego roku mandat za brak prawa jazdy wynosił 500 złotych, a kierowca nie otrzymywał żadnych punktów karnych. Obecnie musi się liczyć z potrójnym wydatkiem, w wysokości do 1500 zł. Punktów karnych jak w wersji poprzedniej taryfikatora nie ma. To zrozumiałe podejście, bo zwyczajnie nie ma gdzie ich dopisać komuś, kto nie posiada uprawnień.

To jednak nie oznacza, że takie osoby pozostaną bezkarne. Ustawodawca przewidział dla nich wysokie grzywny, jeśli policjant podejmie decyzję o przekazaniu sprawy do sądu.

adobe istock

Nawet 30 000 złotych dla kierowców bez prawa jazdy

W przypadku gdy sprawa kierowcy, który porusza się samochodem bez prawa jazdy, trafi do sądu, musi się on liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Sędzia do tej pory mógł karać takich kierowców grzywną w wysokości 5 000 zł, dziś ta kwota robi ogromne wrażenie, biorąc pod uwagę zarobki polskich kierowców.

Od 1 stycznia 2022 r. sędzia za jazdę bez prawa jazdy może ukarać kierowcę grzywną w wysokości do 30 000 złotych. To aż sześciokrotnie wyższa kwota. To nie wszystko, bo może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Z wysokim mandatem i grzywną muszą się liczyć również kierowcy, którzy wsiadają na motocykl bez prawa jazdy na jednoślad. Przypominamy zatem, że każdy kierowca powinien jeździć jedynie tymi pojazdami, na jakie posiada uprawnienia.

motocykliści kierowcy prawo jazdy
fot. freepik.com

Dlaczego ustawodawca tak wysoko podniósł kwoty mandatów za to przewinienie?

Dotychczasowe stawki za jazdę bez uprawnień były wysokie, a wraz z początkiem roku trzykrotnie wzrosły. Ustawodawca nie ma wątpliwości, że osoby, które wsiadają za kierownicę samochodu lub motocykl bez prawa jazdy stanowią zagrożenie. Zwłaszcza jeśli utraciły je w związku z tym, że wsiadały za kółko po spożyciu alkoholu.

Olbrzymie kwoty mandatów mają za zadanie skutecznie odstraszać wszystkich chętnych do tego, by łamać prawo. To zrozumiałe, bo często zdarza się, że kierowca z prawem jazdy kategorii B wsiądzie do samochodu z większą ładownością.

W sytuacji podbramkowej na drodze zwyczajnie nie poradzi sobie z cięższym i większym pojazdem pomimo tego, że prowadzenie takiego pojazdu wydaje się prostą sprawą.

Plagą na polskich drogach są również motocykliści, którzy jeżdżą bez odbycia szkolenia i prawa jazdy na motocykl. Perspektywa zapłaty 500 zł za przyjemność jazdy jednośladem, nie była wystarczającą motywacją. Dlatego ustawodawca zdecydował się na prawdziwą mandatową rewolucję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News