PILNE! Za 14 dni wielka obniżka cen paliwa na stacjach! To wszystko, co musisz o niej wiedzieć

PILNE! Za 14 dni wielka obniżka cen paliwa na stacjach! To wszystko, co musisz o niej wiedzieć

racjonowanie paliwa

Podaj dalej

Już od 1 lutego kierowcy mogą liczyć na niższe ceny paliwa na stacjach. W życie wchodzą przepisy, które pozwolą tankować nawet o 70 groszy taniej na litrze. Obniżka cen dotyczy jedynie benzyny i diesla.

Za 14 dni wielka obniżka cen- jak długo potrwa?

Obniżenie pod koniec roku akcyzy i obowiązujące od 1 lutego nowe przepisy dotyczące obniżki VAT-u na paliwa, skutkują obniżką cen na stacjach. W efekcie polscy kierowcy zapłacą za litr benzyny i oleju nieco ponad 5 zł.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma chronić Polaków przed inflacją przez minimum pół roku. To jak długo to potrwa jest zależne od tego, czy inflacja nie spadnie. Gdyby tak się nie stało, przepisy będą obowiązywać dłużej.

Spadek cen oznacza dla kierowców możliwość tańszego tankowania benzyny i diesla nawet o o 70 gr na litrze. Ceny LPG zostaną ulegną aktualizacji ale obniżka nie będzie, aż tak znaczna.

Dzięki przepisom umożliwiającym obniżkę podatku VAT na paliwa z 23 do 8 % , ceny na stacjach paliw nie przebiją progu 6 zł za litr, który do tej pory straszył kierowców.

tankowanie paliwa
foto: GettyImages

Od 1 lutego cena paliwa na stacjach spadnie w sumie o prawie złotówkę

Powyższe przepisy nie oznaczają nic innego jak rezygnację rządu z pobierania części podatków. W efekcie za paliwo zapłacimy mniej. Niestety gwarancji na to, że cena benzyny i diesla utrzyma się na poziomie 5 zł- nie ma.

Wszystko dlatego, że ceny paliwa nie kształtują jedynie podatki. Wspomniany VAT i akcyza plus opłata paliwowa to jedynie połowa tego, co kształtuje ceny na stacjach benzynowych.

Na globalne ceny paliwa w rafineriach nikt z rządzących nie ma wpływu. Te kształtuje zarówno sytuacja polityczna na świecie, jak i rozwój pandemii czy pogoda.

Analitycy nie są dziś optymistami, bo w najbliższych miesiącach spodziewają wzrostu cen ropy naftowej. Taka sytuacja spowoduje wyższą cenę paliwa netto w rafinerii, co w rezultacie zwiększy państwowy narzut podatkowy. Im większa cena początkowa, tym większy podatek.

Warto pamiętać, że polska waluta wciąż jest słaba. W kontekście cen paliwa to bardzo ważne, bo jak wiadomo za globalne transakcje paliwowe płacimy w dolarach. Dlatego nie wiadomo jak długo potrwa obniżka cen paliwa planowana na 1 lutego.

Szaleństwo na stacjach paliw. Kierowcy są w szoku i wykupują paliwo

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News