PILNE: Wysokie mandaty dla kierowców- ustawodawcy wprowadzili zmiany. Jedna z nich zaskakuje

PILNE: Wysokie mandaty dla kierowców- ustawodawcy wprowadzili zmiany. Jedna z nich zaskakuje

mandaty policja pultusk

Podaj dalej

Wczoraj specjalna sejmowa komisja wprowadziła poprawki do nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym. Już wiadomo, ile wyniosą nowe mandaty dla piratów drogowych. Co ciekawe, wysokość jednego z nich jeden uległa zmianie tak jak i termin wejścia w życie samej ustawy

Wysokie mandaty dla kierowców- wysokość jednego z nich znacznie obniżono

Jak wiadomo, ustawodawcy pracują nad budzącą emocje wśród kierowców nowelizacją ustawy „Prawo o ruchu drogowym” zakładającą m.in. wyższe mandaty za przekraczanie prędkości. Prace nad budzącymi wiele emocji przepisami właśnie weszły w kolejny etap i doczekały się poprawek.

Specjalnie powołana w tej sprawie podkomisja sejmowa wczoraj zakończyła obrady i ustaliła, że wysokość jednego z mandatów trzeba obniżyć. W związku z tym, za przekroczenie prędkości o 30 km/h wkrótce zapłacimy 800 zł, a nie 1500 zł. Skąd ta nagła zmiana?

Jak informuje brd24, powodem była zbyt duża różnica pomiędzy karami. Chodzi o przekroczenie prędkości w zakresie 0-29 km/h oraz 30 km/h i więcej. Członkowie komisji zgodnie uznali, że trzeba ustalić sprawiedliwy wzrost wartości kar, współmiernie do przewinienia.

mandaty policja pultusk

Minimalne stawki za wykroczenia pozostają bez zmian

Dokładnych stawek w odniesieniu do poszczególnych limitów prędkości, jeszcze nie ustalono. Pojawią się w rozporządzeniu do znowelizowanej ustawy, które szczegółowo określi taryfikator. Co ważne, posłowie postarali się o doprecyzowanie katalogu przewinień, które będą uznane za wykroczenia, a tym samym będą podlegać karze grzywny do 30 tys. zł.

Mowa m.in o przepisie mówiącym o celowym tamowaniu ruchu, który według obaw opozycji można by  wykorzystać do karania uczestników demonstracji. Przepis ma zakazywać kierowcom m.in. złośliwego zachowania polegającego na hamowaniu.

Komisja zmieniła wczoraj termin wejścia w życie znowelizowanej ustawy, dlatego kierowcy zapłacą wyższe mandaty od 1 stycznia 2022 r., a nie już w grudniu tego roku.

Propozycja powiązania stawek ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych pozostaje bez zmian. Podobnie jak wysokość minimalnych kar za wykroczenia inne niż przekroczenie dozwolonej prędkości.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News