PILNE: Rządowe dopłaty nie tylko na węgiel. Rządzący właśnie ustalili kto i ile dostanie

PILNE: Rządowe dopłaty nie tylko na węgiel. Rządzący właśnie ustalili kto i ile dostanie

dopłaty do lpg

Podaj dalej

Rządzący już ustalili szczegóły kolejnych rozwiązań, które mają na celu wsparcie finansowe Polaków, którzy wybrali inne paliwa do ogrzewania niż węgiel. Znane są już kwoty i rodzaje paliw objęte wsparciem, a także uprawnieni do otrzymania dodatku.

Dodatek nie tylko na węgiel, ale także na pellet i LPG

Rząd przyjął założenia projektu ustawy, który określa wsparcie dla Polaków, którzy wybrali inne paliwa do ogrzewania niż węgiel. Nowe przepisy mają również ograniczyć wzrost cen ciepła i ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. Przyjęty projekt zakłada wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Polacy korzystający z innych paliw niż węgiel otrzymają jednorazowe dodatki. Kwoty już ustalono.

Według oficjalnej treści rządowego projektu jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie odpowiednio:

  • 3000 zł – dla tych, dla których głównym źródłem ciepła jest kocioł zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 1000 zł – dla tych, dla których głównym źródłem ciepła jest kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł – dla tych, dla których głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Ponadto, dodatek w zatwierdzonym projekcie ustawy nie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek i otrzymały dodatek węglowy.

węgiel dopłaty do lpg i pelletu
Pixabay

Będzie wsparcie na ogrzewanie dla szkół i instytucji

Dodatek będzie również przysługiwał podmiotom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub pelletu. Warunek jest taki, że muszą zawierać co najmniej 85% węgla kamiennego, pelletu drzewnego czy  innego rodzaju biomasy, gazu LPG, oleju opałowego. Wykorzystywanych na cele ogrzewania w ramach działalności.

To oznacza, że wsparcie otrzymają również szkoły, żłobki, szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie i instytucje kultury. Wniosek o dodatek przyznawany jednorazowo na wybrane źródło ciepła, można składać do 30 listopada 2022 r.

Należy  pamiętać, że rozporządzeń określających brzmienie właściwego wniosku jeszcze nie ma. Dlatego ze składaniem jakiegokolwiek wniosku o dopłaty należy się wstrzymać.

 

Polacy szturmują urzędy i chcą dopłat na węgiel, a urzędnicy odkładają wnioski na bok. O co chodzi?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News