PILNE! Rząd zmienia kluczową ustawę. Od lipca podwyżki dla milionów Polaków oraz jednorazowy dodatek 1125 zł

PILNE! Rząd zmienia kluczową ustawę. Od lipca podwyżki dla milionów Polaków oraz jednorazowy dodatek 1125 zł

ile wyplacą seniorom na konta

Podaj dalej

Miliony Polaków czekało na decyzję rządzących w sprawie ich wynagrodzenia i się doczekało- dostaną większe pieniądze, a niektórzy dodatek. W czasie wysokiej inflacji wielu dzięki temu nieco odetchnie finansowo. Wiadomo już, kto tym razem może liczyć na długo wyczekiwane podwyżki i dodatki finansowe do wynagrodzenia.

Premier ogłasza podwyżki dla milionów Polaków

Premier Morawiecki zapowiedział na piątkowe konferencji prasowej podwyżki wynagrodzeń o dodatek  oraz dodatek w postaci nagrody dla nauczycieli i pracowników budżetówki. Wiadomo, że dodatkowe wynagrodzenia liczone będą od lipca do końca roku. Ponadto ogłoszono spory zastrzyk gotówki dla samorządów. Będą je mogły wydać na inwestycje i bieżące wydatki. Taka decyzja musiała jednak zwiększyć „dziurę” budżetową. Jak informuje Fakt, zwiększy się ona o 24 mld. zł.

W ten sposób rządzący „zrealizowali porozumienie z Solidarnością, dotyczące wynagrodzeń, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych dziedzin”.

Oprócz podwyżek będą nagrody dla nauczycieli i dodatek dla sędziów

Zapowiedziano dziś również wypłatę nagród dla budżetówki i wszystkich nauczycieli i dodatek finansowy dla sędziów. O jakich pieniądzach mowa?

W przypadku nauczycieli jednorazowy dodatek do wynagrodzenia wyniesie 1125 zł. To pieniądze dla tych szkolnych i w przedszkolach z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Taki zastrzyk gotówki trafi do nich już 1 lipca br. Pedagodzy zatrudnieni na uczelniach teraz nie mogą liczyć ani na podwyżki ani dodatki do wynagrodzenia. Dlatego, że jak stwierdził premier, już takowe wcześniej otrzymali. Tą decyzje wyjaśnił premier następująco:

Od początku tego roku spotykałem się w KPRM z przedstawicielami środowiska rektorów, doskonale o tym wiedzą. Różne grupy zawodowe mają podwyżki w nieco innych harmonogramach” – dodał cytowany przez Fakt.pl

Nowa ustawa wprowadzi również nowe zasady wypłaty dodatkowego wynagrodzenia na innych stanowiskach pracy. Takie otrzymają sędziowie sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym. Jak będzie ono wypłacane, wyjaśniła minister finansów:

„Będzie ono obliczane w wysokości 3,2 proc. od kwoty stanowiącej 5/8 sumy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków — stażowego, funkcyjnego, które należne są od stycznia do końca sierpnia 2023 r.”- mówiła cytowana przez Fakt.pl

W kwestii terminów i wypłat takich dodatków szczegółów nie ujawniono. Wiadomo, że na takie mogą liczyć także inni pracownicy budżetówki. Im bliżej terminu zatwierdzenia przepisów, tym więcej będzie wiadomo. Czytaj także:Seniorkom w tej sytuacji ZUS wypłaci dodatek do emerytury. Niektóre nie wiedzą, że trzeba złożyć taki wniosek

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News