PILNE! Polscy kierowcy znów muszą sięgnąć do kieszeni. Przejazd ważną autostradą będzie droższy już od 4 lipca

PILNE! Polscy kierowcy znów muszą sięgnąć do kieszeni. Przejazd ważną autostradą będzie droższy już od 4 lipca

kierowcy zapalca wiecej za autostradę

Podaj dalej

Letnie wyjazdy na wakacje to większe wydatki na paliwo, ale także na opłaty, jakie kierowcy muszą wnieść za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Według najnowszych wiadomości przejazd popularną A4 będzie kosztował więcej niż dotychczas. Podwyżka prawdopodobnie będzie obowiązywać już od 4 lipca.

Zarządzający autostradą A4 złożyli wniosek o podwyżkę opłat dla wszystkich kierowców

Jak informuje transinfo, prawdopodobnie już od 4 lipca wszystkich kierowców będą obowiązywać nowe stawki za przejazd odcinkiem autostrady A4. Zarządzający 60-kilometrowym odcinkiem Stalexport Autostrada Małopolska złożył wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na zmianę stawek opłat.

W rezultacie pokonanie odcinka między Katowicami a Krakowem będzie droższe niż dotychczas dla wszystkich kategorii pojazdów.

Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii – poinformował Rafał Czechowski, rzecznik prasowy spółki SAM.

autostrada kierowcy jazda za granica a mandat
Freepik/mikibike

Ile kierowcy zapłacą po podwyżkach?

SAM wystąpiło z wnioskiem do GDDKiA o zgodę na podwyżkę opłat od 4 lipca br. Stawki opłat, jakie poniosą kierowcy, wynosiłyby odpowiednio:

– dla kategorii 1 (innych niż motocykle) stawka wyniesie 13 zł.
– pojazdy kategorii 2 – do 40 zł.
– tyle samo (40 zł) wyniosą stawki dla kategorii 3, 4 i 5 – obejmująca ciężarówki, ciągniki siodłowe i pojazdy ponadnormatywne

„Powyższe opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO), tj. w Mysłowicach i Balicach” – poinformowało SAM.

To oznacza, że po podwyżkach przejazd całym odcinkiem od Katowic do Krakowa samochodem ciężarowym wyniesie 80 zł.
Nie ustalono jeszcze, jaka będzie bonifikata dla pojazdów kategorii 2 i 3 – w tej sprawie trwają konsultacje z GDDKiA. Obecnie upust w tej kategorii pojazdów wynosi 13 zł.

 

autostrada a4 drozsza dla kierowcow
fot.mapio.net

Taniej dla kierowców korzystających z elektronicznego poboru opłat

Zarządca odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków radzi, by kierowcy korzystali z elektronicznych form wnoszenia opłat. Można ich dokonywać z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota. Każdy taki przejazd to oszczędność.

„Od 4 lipca 2022 r. opłaty dla tego typu transakcji będą o 3 zł niższe, czyli wyniosą 10 zł na każdym PPO” – głosi komunikat SAM

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News