PILNE! Paliwo przekroczyło psychologiczną barierę. Kierowcy na niektórych stacjach płacą za diesla ponad 10 zł

PILNE! Paliwo przekroczyło psychologiczną barierę. Kierowcy na niektórych stacjach płacą za diesla ponad 10 zł

ceny paliwa w góre

Podaj dalej

Kiedy dziś kierowcy stają przy kasie, by wnieść opłatę za zatankowane paliwo czują, jak w ekspresowym tempie giną zasoby portfela. Nie ma znaczenia czy wybierają benzynę, czy diesla, ceny na wielu stacjach sięgają 10 zł za litr.

Kierowcy płacą za paliwo ponad 10 zł

W dzisiejszych czasach kierowcy płacą coraz więcej za tankowanie samochodów. W niektórych miejscach w Europie ceny przekraczają psychologiczną granicę 10 zł za litr.

Tak jest w przypadku Szwajcarii, gdzie kierowcy przy kasach muszą się wykazać nie lada odwagą, gdy przychodzi im obejrzeć rachunek. Ceny w ciągu kilku ostatnich  dni wystrzeliły szybciej niż się spodziewano.

Jak informuje blick.ch kierowcy płacą za benzynę bezołowiową 95 ponad 2 franki za litr, a za diesel jest jeszcze droższy.

droższe tankowanie diesla diesla i benzyny paliwo
fot Vanguard

Pracownicy stacji paliw w Szwajcarii ledwie nadążają ze zmianami cen paliwa

Zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy kosztują już ponad 2 franki za litr. Oznacza to przekroczenie ważnej psychologicznie granicy. Popyt w ostatnich miesiącach przekroczył już możliwości produkcyjne, co spowodowało gwałtowny wzrost cen ropy na światowych rynkach. Wybuch wojny na Ukrainie znacznie pogorszył sytuację.

Litr benzyny 95 w firmie Shell w centrum Rosenberg Winterthur ZH kosztuje 2,02 franki (9,88 zł/l). Za litr oleju napędowego trzeba zapłacić 2,14 CHF (10,47 zł/l). Napełnienie baku w rodzinnym kombi (50 litrów) kosztuje dumne 107 franków (523,49 zł). Jak informuje tamtejsza prasa, to aż 31,50 franków (154,11 zł) więcej niż dwa lata temu, kiedy litr oleju napędowego kosztował 1,47 franka.

W Coop w Brüttisellen ZH lub w Socar w Dübendorf ZH za litr benzyny bezołowiowej trzeba zapłacić dokładnie 2 franki. Poniżej tej kwoty można kupić jedynie na stacjach BP, które jako jedynie nie podniosły jeszcze cen. Za litr benzyny 95 kierowcy płacą 1,97 franka.

Baryłka ropy naftowej kosztuje o 49% więcej niż na początku roku

Wysokie ceny paliwa już tydzień temu przewidział prezes Avenergy (dawniej Stowarzyszenia Naftowego) Daniel Hofer.

Ceny paliwa wyniosą dwa franki i więcej za litr benzyny bezołowiowej i prawdopodobnie utrzymają się na tym poziomie przez jakiś czas – cytuje jego słowa Blick

Czarne prognozy się sprawdziły. Cena ropy naftowej z Morza Północnego (Brent) wzrosła do ponad 118 dolarów za baryłkę, to aż 49 % więcej niż na początku roku.

Można sobie wyobrazić dalszy wzrost ceny ropy naftowej do 130 USD, jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać. Całkiem możliwe, że wojna ukraińska będzie nas kosztować jeszcze więcej- mówi Hofer

W Szwajcarii na ostateczną cenę benzyny i diesla na wpływ wiele czynników. Oprócz kosztów rafinerii, kursu dolara i podatków obejmuje  również logistykę, np. koszty frachtu na Renie. To oznacza, że jeżeli cena ropy naftowej gwałtownie wzrośnie, to cena litra paliwa w dystrybutorach osiągnie kolejny rekordowy poziom.

Kierowcy przemierzają kilometry po tańsze paliwo. Różnica na litrze to prawie 2 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News