PILNE: Od listopada zmiany cen paliwa na stacjach. Na taką informację kierowcy czekali

PILNE: Od listopada zmiany cen paliwa na stacjach. Na taką informację kierowcy czekali

obniżki VAT na paliwa

Podaj dalej

Polscy kierowcy do końca roku mogą liczyć na sporo tańsze paliwa. To dlatego, że Rada Ministrów właśnie przyjęła projekt ustawy, która między innymi wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej.

Niższe ceny paliwa nie do końca października tylko do końca roku

Kancelaria premiera zapowiedziała we wtorek, że rząd wydłuża działanie Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r., więc kierowcy mogą liczyć na niższe ceny paliwa.

Wprowadzone przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zakładały obniżenie stawek VAT na:

-paliwa, gaz ziemny, żywność, nawozy, energię elektryczną i cieplną oraz inne środki wspomagające produkcję.

Zgodnie z wtorkowym komunikatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przyjął projekt ustawy, która wydłuży działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. W rezultacie na skutek utrzymania obniżonych stawek podatku VAT budżet państwa zubożeje o 4,8 miliarda złotych.

Kierowcy do końca roku wydadzą mniej na paliwo

Zgodnie z komunikatem KPRM, projektu ustawy o opodatkowaniu dochodów osób prawnych, ma być bardziej przejrzysty a przepisy bardziej efektywne.

Wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej do końca roku pozwoli kierowcom na ograniczenie wydatków na paliwa. Polacy zaoszczędzą również na wydatkach na żywność, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną.

Ze względu na wciąż rosnące wydatki nowa ustawa nieco ulży nadwyrężonym portfelom Polaków. Od 1 listopada br. podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze wyniesie 0% (pełna stawka to 5%). Tyle samo wyniesie stawka podatku VAT na gaz ziemny. To oznacza obniżkę z 8%.

W przypadku energii elektrycznej i ciepła systemowego stawka VAT pozostanie na dotychczasowym poziomie 5%. Jeśli chodzi o VAT na paliwa, Polacy do 31 grudnia zaoszczędzą 23%, bo stawka podatku wyniesie 8%.

Ponadto jak pisze Bankier.pl, sprzedaż niektórych paliw zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym. Utrzymana zostanie stawka 0% podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą (obniżka z 8% ). Akcyza na energię elektryczną, niektóre paliwa silnikowe oraz lekki olej opałowy pozostanie na poziomie obniżonym do minimum unijnego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News