PILNE! Od 31 stycznia znika pierwszy ważny obowiązek. Każdy polski kierowca zaoszczędzi ponad 100 zł

PILNE! Od 31 stycznia znika pierwszy ważny obowiązek. Każdy polski kierowca zaoszczędzi ponad 100 zł

kierowca

Podaj dalej

W tym roku szykuje się wiele zmian, polski kierowca nie tylko dostanie wyższy mandat za przewinienia na drodze, ale będzie mógł nieco zaoszczędzić. Już z końcem stycznia znika ważny obowiązek, który pozwoli kierowcom nieco zaoszczędzić na wydatkach.

Polski kierowca nie będzie już zmieniał tablic po zakupie samochodu

Rok 2002 przynosi dwie istotne zmiany, bo polski kierowca nie będzie już ponosił kosztów zmiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego samochodu. Ten ważny obowiązek znika z dniem 31 stycznia.

Do tej pory kupując samochód, niezależnie od tego, czy używany, czy nowy, kierowca miał obowiązek go zarejestrować lub przerejestrować w urzędzie. Miał na to 30 dni i musiał to zrobić nawet wtedy, gdy samochód był zarejestrowany w Polsce.

W związku z tym, podczas wizyty w urzędzie zabierał ze sobą poprzednie tablice i wyrabiał nowe. To kosztowało zazwyczaj 180,50 zł, a po zmianach wszystkie formalności ograniczą się do wydatku rzędu 80 zł.

Mówiąc prościej, kierowca będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne auta, nawet wtedy, gdy poprzedni właściciel zarejestrował je w innym mieście w Polsce. Warunek jest jeden- muszą być czytelne i w dobrym stanie.

tablica rejestracyjna

To nie koniec zmian- naklejki też nie będziesz potrzebował

Drugą istotną zmianą w życiu polskich kierowców jest brak konieczności posiadania obowiązkowej naklejki kontrolnej. Do tej pory wraz z rejestracją samochodu, kierowca musiał przykleić nalepkę w lewym, dolnym rogu na przedniej szybie.

W tym roku, a konkretnie od 4 września 2022 roku znika obowiązek posiadania naklejki kontrolnej na szybie. Co oznacza, że kierowca zaoszczędzi 18,50 zł. Musiałby je wydać przy pierwszej rejestracji samochodu w Polsce lub w przypadku, gdyby zaszła konieczność wymiany szyby na skutek uszkodzenia.

Mówiąc prościej, od 4 września 2022 r. zacznie się wielkie skrobanie naklejek z samochodów. Warto pamiętać, że tego samego dnia stracą swoją funkcję i ważność – karty pojazdu.

Kierowca nie będzie musiał ich posiadać. Tym samym zaoszczędzi 75,50 zł, gdyby zdecydował się kupić samochód za granicą lub zgubił ten dokument.

polska nalepka rejestracyjna na szybie
www.dreamstime.com/Robert 309

Jak wydłużyć życie amortyzatorów? Tak zaoszczędzisz kilkaset złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News