Kierowcy mogą odetchnąć i liczyć na tańsze paliwa po 31 lipca 2022 r. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w dniu dzisiejszym poprawkę PiS wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych. To oznacza, że zapłacimy mniej za tankowanie do 31 października.
Tańsze paliwa do końca października
W ramach obecnych tarcz antyinflacyjnych, obowiązujących do 31 lipca, stosuje się niższą stawkę podatku VAT na paliwa (8% a nie 23%). Gdyby poprawek nie przyjęto kierowcy od sierpnia musieliby płacić za tankowanie dużo więcej niż obecnie.
„Celem poprawki jest przedłużenie do 31 października 2022 roku wprowadzonych w obszarze podatków rozwiązań, zmierzających do złagodzenia skutków inflacji” – powiedział poseł Marcin Porzucek (PiS), który zgłosił poprawkę dotyczącą tarcz antyinflacyjnych.

Taniej za prąd i ciepło
W ramach obowiązujących tarcz tarcz zastosowano również niższą 5% stawkę VAT na prąd i ciepło. Stawka podatku VAT na gaz wynosi zaś 0%. Ponadto zerową stawką objęto podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.
„Poprawka jest czystym przedłużeniem rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych w zakresie stawek akcyzy, VAT, podatku detalicznego, dotyczących paliw, nośników energii i nawozów” – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie obrad komisji. „Tarcze nie podwyższają inflacji, ale ją obniżają po 1,5-2 pkt. proc., co zostało empirycznie potwierdzono poprzez odczyt inflacji w lutym, kiedy to inflacja spadła” – powiedział wiceminister finansów cytowany przez wnp.pl.
Komisja Finansów Publicznych od wtorku obradowała również nad rządowym projektem ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie przewidziano możliwość wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla kredytobiorców. Mówi się, że ma on obejmować 4 miesiące tego roku i 4 w 2023 roku.