PILNE: Najtańszy węgiel w Polsce podrożał. Sprawdź gdzie teraz najlepiej go kupować

PILNE: Najtańszy węgiel w Polsce podrożał. Sprawdź gdzie teraz najlepiej go kupować

węgiel sklep pgg opał ekogroszek

Podaj dalej

Najtańszy węgiel w Polsce można było do niedawna kupić bezpośrednio z kopalni Budryk w Ornontowicach. Jak pisaliśmy, niedawno producent surowca zmienił zasady jego zakupu, ze względu na ogromne kolejki chętnych na zakup. Teraz wiemy już, że zmieniła się także cena.

Najtańszy węgiel już nie w Budryku

Węgiel z kopalni Budryk, chociaż nie jest obecnie najtańszy w Polsce, bo z dnia na dzień podrożał, to wciąż kosztuje mniej niż w e-sklepie PGG. Różnica na tonie surowca typu Orzech wynosiła bowiem nawet 300 zł.

Chętnych w związku z tym nie brakowało, a po tani węgiel ustawiały się spore kolejki. To dlatego, że oprócz atrakcyjnej ceny można go kupić bezpośrednio i wysłać kierowcę po odbiór zamówienia. To pomimo niedogodności dużo lepsze rozwiązanie niż bezskuteczne polowanie na węgiel z e-sklepu PGG.

Do powstania długich kolejek przyczynił się zaś fakt, że Budryk jako jedyny zakład JSW, produkuje węgiel energetyczny, nadający się do palenia zarówno w piecach tradycyjnych, jak i kotłach z podajnikiem. Problem w tym, że jest go niewiele, bo w ciągu jednego dnia produkuje się tam jedynie 180 ton węgla. Dlatego kopalnia dodatkowo wprowadziła numerki, by samochody ciężarowe niepotrzebnie nie tworzyły zatorów pod kopalnią.

węgiel od polskich producentów

Gdzie jest najtaniej w Polsce?

Kupno węgla z kopalni Budryk w Ornontowicach to obecnie wydatek 1476 zł/t z VAT. Jeśli doliczyć akcyzę koszt wzrasta do 1516,41 zł za tonę. Nowy cennik obowiązuje od 14 września. Zakupy odbywają się z nadzieją, że ktoś zrezygnuje z kupna, a tym samym kolejka po odbiór ulegnie skróceniu. Na razie kolejka chętnych na zakup sięga grudnia.

Dla porównania węgiel w Orzech w sklepie PGG kosztuje 1470 zł/t. Na tonę ekogroszku trzeba zaś wydać 1770 zł. Trzeba jednak niezliczonych pokładów cierpliwości na próby zalogowania się do e-sklepu. Sesje zakupowe są we wtorki i czwartki, a ilość surowca ograniczona.

W Bogdance na zakup tony węgla w tym samym sorcie trzeba przeznaczyć 1600 zł. Sprzedaż odbywa się tylko i wyłącznie na podstawie zapisów. Pulę węgla przeznaczonego do sprzedaży we wrześniu wykupiono, a na kolejną turę przyjdzie poczekać do czasu informacji od producenta o kolejnej dostawie.

najtańśzy węgiel
Węglokoks Kraj

Węglokoks Kraj sprzedaje 3 tony surowca za pośrednictwem infolinii. We wtorki można zamawiać ekogroszek, a w środy węgiel orzech i kostka. Jednak z dniem 9 czerwca można rezerwować jedynie termin zakupu i odbioru węgla, co nie znaczy, że jest on zagwarantowany. Węgiel orzech kosztuje tutaj 1414,50 zł/t. Na ekogorszek w workach trzeba zaś wydać 1845 zł/t.

Tauron Wydobycie według informacji na stronie od 1 września sprzedaje węgiel i ekogroszek w punktach obsługi klienta. Sesje sprzedażowe w sklepie internetowym zaś odbywają się we wtorki i czwartki. Węgiel orzech kosztuje 1450 zł/t, a ekogroszek w workach 1700 zł/t. Podobnie jak w e-sklepie PGG możliwość zakupu węgla drogą elektroniczną bywa utrudniona ze względu na dużą ilość chętnych na zakup.

Jak widać, Polacy mogą kupić węgiel w wielu lokalizacjach. Ci, którzy korzystają z ekogroszku, mają niewielki wybór, a w związku z tym prawdziwe problemy z zakupem. Ceny węgla importowanego na skupach są znacznie wyższe, a jakość nie zawsze dobra. Dlatego Polacy w pierwszej kolejności stawiają na krajowy surowiec. Niestety wiadomo, że nie dla wszystkich go wystarczy.

Tani węgiel za 900 zł za tonę. Rozchodzi się jak ciepłe bułeczki, są zapisy, ale na surowiec trzeba poczekać

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News