PILNE: Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Stracą prawo jazdy dużo szybciej niż dotychczas

PILNE: Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Stracą prawo jazdy dużo szybciej niż dotychczas

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców

Podaj dalej

Rządzący właśnie opublikowali nowy projekt przepisów, które obejmą polskich kierowców. Zgodnie z zapisami nowego prawa stracą oni prawo jazdy znacznie szybciej niż dotychczas, bo zmiany dotyczą ilości punktów karnych. Będzie ich więcej niż w obowiązujących przepisach.

Propozycje zmian przepisów dla kierowców podnosi liczby punktów karnych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia, które dotyczy ewidencji punktów karnych kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. MSWiA proponuje by liczba punktów karnych wzrosła za przekraczanie prędkości i innych, najgroźniejszych wykroczeń w ruchu drogowym.

„Celem projektu rozporządzenia jest określenie sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego, a także warunków i sposobu prowadzenia ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, trybu występowania z wnioskami” — napisano w uzasadnieniu.

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców
fot, policja.pl

Większe kary i szybsza utrata jazdy również za jazdę po alkoholu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by kierowcy dostawali więcej punktów karnych nie tylko za przekroczenie prędkości,  ale i za jazdę po alkoholu. Projekt zakłada, że kierowcy dostaną punkty karne nawet za najmniejsze przekroczenie dozwolonej.

Za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km na godz. kierowca dostanie aż 9 pkt karnych. Sporo, bo 15 pkt karnych przewidziano za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Tyle samo dostaną Ci, którzy nie udzielą pomocy ofierze wypadku.

Na 15 pkt mogą liczyć również kierowcy, którzy nie dostosują się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Tyle samo punktów przewidziano za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.

Do ewidencji punktów karnych trafią również kierujący pojazdami silnikowymi lub motorowerami. Niezależnie od posiadanych przez nich uprawnień do kierowania tymi pojazdami. Wystarczy, że nie będą przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Na pobłażliwość nie mogą liczyć nawet ci, którzy posiadają prawo jazdy wydane za granicą i nie mieszkają na terytorium Polski.

„Takie założenie pozwoli na gromadzenie informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnionych przez wszystkich kierujących wymienionymi powyżej pojazdami, niezależnie od ich obywatelstwa, miejsca zamieszkania i państwa wydania prawa jazdy bądź pozwolenia” — czytamy w uzasadnieniu MSWiA.

Sierpień przynosi zmiany w przepisach. Brak ich przestrzegania to nowe mandaty dla kierowców

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News