PILNE! Ceny paliwa wystrzelą od wtorku. Benzyna i diesel po 6 zł za litr!

PILNE! Ceny paliwa wystrzelą od wtorku. Benzyna i diesel po 6 zł za litr!

tankowanie paliwa

Podaj dalej

Ceny paliwa najwyraźniej zmierzają do bicia kolejnych rekordów. Kierowcy muszą się spodziewać, że ten tydzień przyniesie kolejne wzrosty cen. W przypadku LPG nie ma co liczyć na obniżki, a eksperci w tej kwestii nie pozostawiają złudzeń. Wygląda na to, że złota polska jesień w tym roku będzie się kojarzyć z historycznymi rekordami cen paliwa.

Ceny paliwa wystrzelą w górę

Tankowanie paliwa tej jesieni zrujnuje kieszenie kierowców. Jak wynika z raportu ekspertów e-petrol.pl,  ceny paliwa pobiją kolejne rekordy. Od wtorku należy się spodziewać, że benzyna i diesel będą zmierzać w kierunku przełamania ceny 6 zł za litr. W przypadku gazu LPG nie będzie lepiej, to paliwo nigdy nie było tak drogie, jak jest obecnie.

W zeszłym tygodniu benzyna Pb95 kosztowała 5,85 zł/l, czyli o grosz więcej niż tydzień wcześniej. Olej napędowy podrożał aż o 10 groszy i średnia cena za litr wyniosła 5,79 zł. Tym samym cena litra benzyny i diesla różniła się o zaledwie 6 groszy, według raportu e-petrol.pl.

W przypadku gazu LPG kierowcy płacili średnio 3,03 zł za litr, tym samym cena tego paliwa wzrosła aż o 16 groszy.

Eksperci nie mają złudzeń i informują, że to nie koniec podwyżek cen paliwa.

Tempo zmian i ich skala dają niemalże pewność, że w najbliższych dniach podwyżki z rafinerii dotrą na stacje benzynowe. Analiza zmian cen na rynkach międzynarodowych wskazuje, że PKN Orlen i Grupa Lotos do wtorku prawdopodobnie podniosą hurtowe ceny benzyn o minimum kilkanaście złotych. Oznacza to, że hurtowe ceny zarówno benzyny, jak i diesla mogą lub wyrównać, lub ustanowić rekordowe poziomy – informują.

paliwo
foto Shutterstock

Benzyna i diesel od wtorku za 6 złotych za litr

Kierowcy mogą się spodziewać dalszych zwyżek cen na stacjach paliw. Od wtorku za benzynę 95 kierowcy zapłacą najwięcej. Średnia cena za litr będzie oscylować w przedziale od 5,86 zł do 5,99 zł za litr.

Za diesla również przyjdzie kierowcom dopłacić, w rezultacie średnia cena za litr może wynieść od 5,80 zł do 5,93 zł. Kierowcy samochodów napędzanych na gaz LPG  nie mogą liczyć na to, że podwyżki ich ominą. W najbliższych dniach za litr gazu trzeba będzie zapłacić ok. 3,03-3,15 zł.

Do tej pory rekordowa stawka za litr benzyny wyniosła 5,89 zł/l. Tyle bowiem kosztowała 9 lat temu. W związku z tym jest duża szansa, że ten niechlubny rekord w tym tygodniu zostanie pobity.

Różnica cenowa dzieląca diesel i benzynę, z każdym tygodniem maleje. Jak informują analitycy e-petrol.pl, może dojść do sytuacji, kiedy ceny obu tych paliw się zrównają i w niektórych miejscach przebiją barierę 6 zł za litr.

Nie ma wątpliwości, że wpływ na ceny oleju napędowego ma wzrost cen ropy naftowej. Obecnie diesel kosztuje w Polsce średnio 5,83 zł/l i podrożał w ciągu aż o  10 gr/l w ciągu tygodnia. Ceny detaliczne LPG skoczyły w górę o 12 gr/l, a benzyna kosztuje o 2 grosze więcej niż tydzień temu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News