PILNE! Ceny paliwa na rekordowym poziomie! Kierowcy płacą nawet 12 zł za litr na niektórych stacjach

PILNE! Ceny paliwa na rekordowym poziomie! Kierowcy płacą nawet 12 zł za litr na niektórych stacjach

ceny paliw paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Ceny paliwa znajdują się na kursie do bicia kolejnych rekordów. Ma to związek z inwazją Rosji na Ukrainę i międzynarodowymi sankcjami. Wiadomo, że Rosja produkuje dziennie 4,5 miliona baryłek. Wszelkie zakłócenia tego procesu mają wpływ na globalne ceny diesla i benzyny.

Ceny paliwa osiągają w niektórych miejscach ponad 12 zł za litr

Jak pisze brytyjski Express, ceny paliwa rosną z dnia na dzień i osiągają kolejne rekordy. W kraju, w którym kierowcy nie korzystają z obniżek podatków, ceny wzrosły do poziomu 2 £ (11,45zł) za litr. Tak było m.in. na stacjach w Chelsea.

Zdjęcie, które opublikował dziennik, pokazuje, że kierowcy wnoszą za tankowanie bardzo wysoką opłatę w wysokości 219,5 pensów za litr (12,67 zł). Kierowca zatankował nieco ponad 4,5 litra paliwa. A opłata wyniosła 10,01 £.

Jak wynika z danych Experian Catalist, wszystko wskazuje na to, że ceny benzyny i oleju napędowego osiągnęły nowy rekord. Kierowcy w poniedziałek płacili w Wielkiej Brytanii za litr benzyny w ​151,16 pensów (8,72 zł), a we wtorek 151,67 pensów (8,76 zł). W międzyczasie średni koszt oleju napędowego również wzrósł do 155,23p (8,96 zł), co stanowi nowy rekord.

W niektórych regionach Wielkiej Brytanii już w zeszłym tygodniu odnotowano wzrost cen. Na stacji benzynowej w West Yorkshire cena za litr diesla wynosiła 172 pensy (9,93 zł). W Peterborough podobno pobierano od kierowców 166 pensów (9,58 zł) za litr oleju napędowego.
Szefowie stacji benzynowych ostrzegali, już kilka dni temu, że ceny paliwa mogą osiągnąć 2 funty. A nawet jest to „nieuniknione”.

ceny paliwo ostro w gore bigstock
www.freepik.com,  Eugene Petrunin

Rosja jest jednym z największych światowych producentów ropy i gazu

W związku z tym, że Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę i stoi w obliczu nałożonych na nią międzynarodowych sankcji, istnieje możliwość znacznych zakłóceń w dostawach. Rosja produkuje dziennie 4,5 miliona baryłek ropy i tylko Arabia Saudyjska produkuje więcej.

Rzecznik AA ds. cen paliw ostrzegał w zeszłym tygodniu, że wielu kierowców „obawia się” wzrostu cen paliwa.

Benzyna o cenie [powyżej] 150p za litr osiąga kamień milowy, którego obawiają się miliony kierowców stojących w obliczu kryzysu kosztów utrzymania”- powiedział cytowany przez brytyjski Express.uk

Masowe podwyżki nastąpiły po tym, jak cena hurtowa ropy wzrosła po inwazji Rosji na Ukrainę. MarketWatch ustala cenę ropy Brent Crude Oil na 111 USD (474,46 zł), najwyższą od 2014 roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny stale rosły, we wrześniu kształtowały się na poziomie 72 USD (307,76 zł).

paliwo diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Rosyjska inwazja spowodowała, że ​​ceny ropy poszybowały w górę w ciągu kilku godzin

Wzrosły z zaledwie 95 USD (406,07 zł) do ponad 100 USD (427,44 zł). Brytyjski RAC ostrzegał, że ceny benzyny nagle wzrosną, co oznacza „kłopoty finansowe” wielu kierowców. Simon Williams, rzecznik RAC ds. paliw, powiedział niedawno:

„Jeśli cena ropy wzrośnie do 110 USD, istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, że średnia cena benzyny osiągnie 1,55 GBP za litr (8,88 zł). To spowodowałoby niewypowiedziane trudności finansowe dla wielu ludzi, którzy polegają na swoich samochodach, by dostać się do pracy i prowadzić swoje życie, ponieważ podniosłoby to koszt pełnego baku do 85 funtów (486,72 zł)”.

Brytyjczycy nie korzystają z obniżek podatków na paliwo. W związku z tym muszą się liczyć z kolejnym obciążeniem domowych budżetów. Wysokie koszty paliwa nie pozostaną również bez wpływu na ceny żywności. Polska tarcza działa do 31 lipca 2022 r., dlatego polscy kierowcy znacznie dopłacą do obowiązujących stawek za paliwa. Stanie się tak, jeśli sytuacja na rynku paliw się nie poprawi.

Brytyjski Express.co.uk skontaktował się z Gulf International Oil w celu skomentowania cen paliw.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News