PILNE! Ceny paliwa gwałtownie rosną! Benzyna i diesel kosztują już ponad 8 złotych za litr

PILNE! Ceny paliwa gwałtownie rosną! Benzyna i diesel kosztują już ponad 8 złotych za litr

kierowcy paliwo przesiadka na erowery

Podaj dalej

Rosnące napięcie na granicy z Ukrainą nie pozostaje bez wpływu na ceny paliwa. Stawki w hurtowniach  gwałtownie rosną również  ze względu na zwiększony popyt, związany  z ponownym otwarciem światowej gospodarki.

Ceny paliwa osiągnęły kolejny rekord, pobiły już zeszłoroczny wynik

Jak pisze inews.co.uk, ceny benzyny w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowy poziom i gwałtownie rosną, co oznacza, że koszty paliwa spowodują wzrost kosztów utrzymania Brytyjczyków.

Za benzynę kierowcy płacą już 1,48 GBP za litr (8,06 zł), co oznacza, że zeszłoroczny rekord (1,47 GBP ) został pobity. Galopujące podwyżki na stacjach nie oszczędziły również właścicieli samochodów z silnikiem diesla. Za litr tego paliwa trzeba już zapłacić 8,25 zł za litr.

Winnymi tej sytuacji są napięcia rosyjsko-ukraińskie i coraz większy popyt na paliwo po ponownym otwarciu gospodarek światowych. W poniedziałek za baryłkę ropy Brent, trzeba było zapłacić 95,40 USD.

paliwo ceny paliw paliwa diesel benzyna vat
fot. pixabay

Ceny diesla i benzyny będą bić kolejne rekordy

Jak mówi dla cytowanej publikacji Luke Bosdet, rzecznik AA ds. cen paliw:

„Kryzys kosztów utrzymania wzrósł o kolejny poziom, zaostrzając wydatki rodzinne, związane z nadchodzącymi krajowymi podwyżkami kosztów energii i podatków”.

Obecnie za pełny, 55-litrowy zbiornik rodzinnego samochodu Brytyjczycy muszą zapłacić rekordowe 81,41 funtów (443,58 zł). W takiej sytuacji gdy, cena ropy waha się na granicy 100 dolarów za baryłkę, a detaliści chcą szybko podnieść ceny hurtowe paliwa, w nadchodzących tygodniach należy się spodziewać kolejnych rekordów.

Nie ma wątpliwości, że cena ropy rośnie z powodu napięć między Rosją – trzecim co do wielkości producentem ropy na świecie – a Ukrainą. Ponadto świat po raz kolejny wychodzi z pandemii, a co za tym idzie rośnie popyt na paliwo.

To oznacza, że polscy kierowcy już wkrótce mogą odczuć skutki tych dwóch zjawisk, gdy skończą się obniżki VAT. Ceny rzędu 8 zł na razie nie pojawią się na naszych dystrybutorach, ale należy się liczyć z tym, że wzrosną.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News