PILNE: Będzie nowy, dobry węgiel w rewelacyjnej cenie. Już wiadomo, że 100 000 ton przyjedzie do Polski

PILNE: Będzie nowy, dobry węgiel w rewelacyjnej cenie. Już wiadomo, że 100 000 ton przyjedzie do Polski

węgiel z kazachstanu

Podaj dalej

Węgiel jest towarem deficytowym w Polsce, co wpędza w kryzys energetyczny wszystkich Polaków. Surowiec jest drogi i trudno dostępny, chociaż stanowi nie tylko o cieple zimą w domach, ale i funkcjonowaniu gospodarki. Teraz gdy Polacy na własną rękę zaczęli go sprowadzać z Czech i Ukrainy ta druga obiecała pomóc.

Tani dobry węgiel z Ukrainy- Prezydent Wołodymyr Zełenski wyśle Polsce 100 000 ton

Jak informuje Business Insider, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że polecił rządowi, by znalazł pilnie sposób, by dostarczyć Polsce węgiel w ilości 100 000 ton.

Mamy wystarczające zapasy węgla, więc możemy pomóc naszym polskim braciom przygotować się do tej zimy. W następstwie wczorajszych uzgodnień z premierem Mateuszem Morawieckim przeprowadziłem naradę na temat wsparcia naszych polskich braci tej jesieni i zimy w kwestii współpracy energetycznej — powiedział prezydent Ukrainy na opublikowanym w sobotę wieczorem nagraniu.

To nie pierwsza chęć pomocy ze strony Ukrainy, bo mówił o niej wcześniej ukraiński premier. Zaznaczył wówczas, że zapasy węgla na Ukrainie są trzykrotnie wyższe niż przed rokiem i wynoszą 2,5 mln ton. Polacy wiedzieli o tym już wcześniej i jak pisaliśmy, sami zaczęli sprowadzać ukraiński węgiel do swoich domów. Kosztuje około 780 złotych za tonę. To znacznie mniej niż polski surowiec w sklepie PGG, który tylko w czasie ostatniego miesiąca podrożał dwukrotnie.

Polacy dostaną także zastrzyk energii

Prezydent Ukrainy deklarował także wsparcie energetyczne, jeżeli uda się zakończyć prace remontowe linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem.

Jak zaznaczył Zełenski, mają się zakończyć do 8 grudnia. Jeśli wszystko się uda, to „Polska ma otrzymać potrzebną ilość energii”.

Oczywiście to wszystko będzie możliwe pod warunkiem utrzymania normalnej kontroli Ukrainy nad Zaporoską Elektrownią Atomową”, zajętą przez siły rosyjskie — powiedział cytowany przez Business Insider.

Tymczasem dziś rano, o godzinie 3:41 odłączono Zaporoską Elektrownię Atomową.

W ramach środków bezpieczeństwa VI blok odłączono nocą od sieci elektrycznej– poinformował w niedzielę ukraiński koncern Enerhoatom.

Jest tani i dobry węgiel w rewelacyjnej cenie. Koszt zakupu to jedyne 780 złotych za tonę

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News