Patrzysz na najdroższy samochód świata. Mercedes SLR Uhlenhaut sprzedany za rekordowe 630 milionów zł [WIDEO]

Patrzysz na najdroższy samochód świata. Mercedes SLR Uhlenhaut sprzedany za rekordowe 630 milionów zł [WIDEO]

Patrzysz na najdroższy samochód świata. Mercedes SLR Uhlenhaut sprzedany za rekordowe 630 milionów zł [WIDEO]

Podaj dalej

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z 1955 roku to jeden z dwóch istniejących modeli w wersji. Wystawiony na aukcję na początku tego miesiąca znalazł nowego nabywcę. Dom aukcyjny RM Sotheby’s ogłosił, że sprzedał klasyczny samochód za 114,4 miliona funtów – równowartość 625 941 000,00 zł. Co czyni go tak wyjątkowym?

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé był najszybszym legalnym samochodem na drogi

Nie jest to przeciętny Gullwing 300 SL, ale model, który posiada 8-cylindrowy silnik o mocy 310 KM, z bezpośrednim wtryskiem, z rozrządem zaworowym. Oparty na wcześniejszych samochodach wyścigowych W196, nigdy się nie ścigał. Mercedes zakończył swój udział w wyścigach w 1955 roku, po wypadku Pierre’a Levegha w Le Mans. Wówczas ten wyjątkowy Mercedes zyskał nowe tłumiki i stał się prywatnym samochodem szefa rozwoju Rudolfa Uhlenhauta. Stąd jego przydomek: 300 SLR ‚Uhlenhaut’.

Ten niesamowity samochód, który mógł poruszać się w ruchu ulicznym, bez trudu osiągał prędkość 250 km/h. Wierzono, że był w stanie osiągnąć prędkość zbliżoną do 300 km/h. To ponad 50 lat temu czyniło go najszybszym legalnym samochodem na świecie.

Zwycięską ofertę w imieniu kupującego, który zdecydował się pozostać anonimowy, złożył Simon Kidston, szef firmy specjalizującej się w samochodach zabytkowych Kidston SA. To on miał zaszczyt jeździć tym rzadkim klasykiem, co możesz zobaczyć na poniższym wideo. Kidston jeździł w swoim życiu kilkoma wyjątkowymi klasykami i ma w garażu swoją własną Miurę SV, krzyczy w filmie: „to jest najgłośniejszy samochód, jaki mam kiedykolwiek jeździłem!”. Nic dziwnego, to nie jest kiepski, zasilany węglowodanami V8, tylko hybryda starożytnej i supernowoczesnej technologii.

mercedes slr ulenhaut
Rudolfa Uhlenhaut i Mercedes SLR

Rekordowa kwota ze sprzedaży zasili konto fundacji

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé stał się najdroższym sprzedanym samochodem na świecie. Drugim, było Ferrari 250 GTO, które sprzedano w 2018 roku za ponad 284 miliony zł. Ten wyjątkowy klasyk znajduje się teraz w pierwszej dziesiątce najcenniejszych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach.

Prywatny nabywca zgodził się, udostępniać do publicznego oglądania swojego Mercedesa 300 SLR Uhlenhaut Coupé na specjalne okazje. Drugi oryginalny egzemplarz 300 SLR Coupé pozostaje własnością firmy i można go oglądać w muzeum w Stuttgarcie.

Pieniądze ze sprzedaży samochodu, z którego korzystał sam Uhlenhaut, posłużą do utworzenia ogólnoświatowego „Funduszu Mercedes-Benz”. Zapewni on stypendia edukacyjne i badawcze w dziedzinie nauk o środowisku i dekarbonizacji dla młodych ludzi.

Driving The Worlds Most Valuable Car: The Mercedes-Benz 300SLR ‘Uhlenhaut’ Coupe from Kidston.TV on Vimeo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News