Paliwa są za drogie, dlatego Unia Europejska zdecydowała - nie kupisz żadnego samochodu z silnikiem spalinowym

Paliwa są za drogie, dlatego Unia Europejska zdecydowała - nie kupisz żadnego samochodu z silnikiem spalinowym

Paliwa są za drogie, dlatego Unia Europejska zdecydowała – nie kupisz żadnego samochodu z silnikiem spalinowym

Podaj dalej

Wygląda na to, że wkrótce cena paliwa i koszt eksploatacji samochodu nie będzie martwić kierowców. Europarlament przegłosował w środę zerową emisję dla aut od 2035 r. To oznacza, że nie kupią żadnego nowego samochodu z silnikiem diesla i benzynowym.

Kierowcy chcą paliwa, a Parlament Europejski jest gotowy, by być fit

Parlament Europejski opowiedział się w środę za zmianą norm emisji CO2. Co za tym idzie wprowadzeniem zerowej emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 roku. To stanowi część pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55 in 2030), który zaprezentowano w lipcu 2021 r.

Głosowanie, jakie odbyło się w środę w Strasburgu, pozwoliło ustalić normy emisji CO2 dla nowych samochodów większością głosów. Tym samym europosłowie poparli propozycję, by za 13 lat żaden producent nie oferował nowych samochodów spalinowych.

Ten ambitny plan osiągnięcia zerowej emisji na drogach, zakłada redukcję emisji o 55% dla samochodów osobowych do 2030 roku. W przypadku samochodów dostawczych pośrednia redukcja ma wynieść 50%.

Realizacja tych planów oznacza ponadto tańsze w zakupie samochody elektryczne i dużo niższe koszty eksploatacji. Jednym słowem same korzyści zarówno dla kierowców, jak i dla klimatu.

..zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń stanie się tańsza dla konsumentów. Cieszę się, że Parlament Europejski poparł ambitną rewizję celów na rok 2030 i opowiedział się za stuprocentowym celem na rok 2035, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku– powiedział holenderski europoseł Jan Huitema

samochód elektryczny z najtańszym rodzajem paliwa
Hyundai

 

Teraz czas na negocjacje z państwami członkowskimi UE

14 lipca 2021 roku, Komicja Europejska w ramach pakietu „Fit for 55”, przedstawiła wniosek dotyczący redukcji norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych.

Kierowcy mogą liczyć na szereg oszczędności, począwszy od zakupu samochodu, po jego eksploatację. Koszmar z cenami paliwa, zostanie jedynie złym wspomnieniem ery głośnych i kopcących samochodów spalinowych.

Jakby nie patrzeć, nawet gdyby negocjacje z państwami członkowskimi zakończyły się sukcesem, to nie jest jasne, jak Polska poradzi sobie z tak ambitnym planem. Polacy mają wątpliwości co do tego, czy samochody elektryczne są bardziej ekologiczne. Dlatego chętniej wybierają napęd hybrydowy. Ponadto do 2030 roku pozostało jedynie 8 lat, a Polska wciąż w większości czerpie energię z paliw kopalnianych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News