Paliwa na kartki?! To już nie fantazja. Unia Europejska zmusi tym kierowców do oszczędzania

Paliwa na kartki?! To już nie fantazja. Unia Europejska zmusi tym kierowców do oszczędzania

kartki na paliwa w UE

Podaj dalej

Produkty na kartki stanowiły kiedyś codzienność w życiu Polaków, ale w obliczu wysokich cen paliwa i nadchodzącego kryzysu energetycznego urzędnicy w Brukseli podejmują pilne działania, by kierowcy zaczęli oszczędzać. Powstał specjalny plan, w którym uwzględniono kartki na benzynę i olej napędowy.

Kierowcy muszą zacząć oszczędzać- dostaną kartki na paliwa

Jak pisze Independent, reglamentacja paliwa w postaci kartek, to już nie żart, ale coraz bliższa perspektywa dla kierowców. Panujący kryzys paliwowy w Europie zmobilizował unijnych urzędników do podjęcia pilnych działań. Nie ma wątpliwości- wszyscy musimy zacząć oszczędzać paliwa, gaz i olej opałowy.

W tym celu Komisja Europejska i Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) połączyły siły. Stworzyły przewodnik uwzględniający działania, które należy podjąć na rzecz ograniczenia zużycia paliwa i energii w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach.

Poradnik ma 9 punktów, a wśród nich znajdują się propozycje m.im zmniejszenia ogrzewania o jeden stopień, preferowanie pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe, ograniczenia prędkości na głównych drogach i wprowadzenia na stałe niedziel bez samochodu.

Powyższe działania mają złagodzić skutki kryzysu. Mówi się, że pod względem dostaw paliwa najbliższy sezon letni dla kierowców i zimowy sezon grzewczy mogą się okazać krytyczne.

oszczędności na zużyciu paliwa
www.freepik.com

Przewodnik „Playing my part” będzie rozpowszechniany w całej Unii

Wielozadaniowy plan ma pomóc obniżyć rachunki gospodarstw domowych, zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii i paliwa, wesprzeć Ukrainę, a jednocześnie wspierać działania na rzecz klimatu.

Te dziewięć kroków opracowanych w przewodniku pomoże łącznie zaoszczędzić 600 000 baryłek ropy dziennie. To sporo, biorąc pod uwagę, że obecnie Unia Europejska importuje dziennie z Rosji około 2,3 miliona baryłek ropy.

Podobnie wygląda sytuacja z gazem. Ilość zaoszczędzonego gazu równa się całemu gazowi dostarczanemu codziennie przez Nordstream One, największy rurociąg doprowadzający rosyjski gaz do Europy.

W przypadku wydatków domowych plan zakłada redukcję rachunków rodzinnych średnio o 2300 złotych. Czy to oznacza, że będziemy zaciskać pasa?
Politycy z Niemiec i Luksemburga stwierdzili jednogłośnie, że podjęcie powyższych środków musi zostać uregulowane prawem i obowiązywać w każdym unijnym kraju. Nie ma zatem mowy, by był dobrowolne.

To trudne zadanie, biorąc pod uwagę, że już tej zimy niektórzy musieli przykręcić ogrzewanie w domach. Zaciskanie pasa przez Europejczyków ma pomóc skrócić i zakończyć wojnę na Ukrainie. Dlatego unijni urzędnicy promują wprowadzenie radykalnych kroków i wywarcie maksymalnego nacisku na Rosję.

Jaki kanister do paliwa wybrać, jedno czy dwukomorowy? Ta wiedza ci się przyda i pozwoli zaoszczędzić 5 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News