Pakiet Mobilności już zbiera żniwo. Wystarczył jeden detal, by kierowca dostał mandat w wysokości 4500 złotych

Pakiet Mobilności już zbiera żniwo. Wystarczył jeden detal, by kierowca dostał mandat w wysokości 4500 złotych

kierowca wysoki mandat za brak wpisu do tachografu

Podaj dalej

Wraz z początkiem lutego kierowcy ciężarówek wyjeżdżający za granicę mają szereg obowiązków, a za ich niedopełnienie grozi im wysoki mandat. W przypadku przewoźnika może to oznaczać utratę licencji. Przepisy Pakietu Mobilności wymagają m.in. by kierowcy rejestrowali w tachografie moment, w którym przekraczają granicę. W praktyce przestrzeganie przepisów nie jest łatwe.

Pakiet Mobilności zawiera obowiązek, który jest problemem dla kierowców

Z chwilą, kiedy zaczął obowiązywać Pakiet Mobilności, każdy z kierowców musi się zatrzymać, by odnotować w tachografie fakt przekroczenia granicy. Nie wszędzie kierowcy mają taką możliwość, bo parkingi przy granicach nie są duże, tak samo, jak miejsca na odpoczynek.

Podczas gdy niektóre kraje europejskie do końca lutego stosują jedynie pouczenia, ze względu na fakt, że kierowca nie zawsze ma możliwość dopełnienia obowiązku, to zdarzają się przypadki, że nowe prawo jest surowo egzekwowane.

Warto pamiętać, że w przypadku gdy kierowca pominie obowiązkowy postój tacho, musi się liczyć z grzywną podczas kontroli. Złamanie przepisów zostaje odnotowane w „rejestrze karnym” firm transportowych, a przewoźnik musi się wówczas liczyć z utratą licencji.

mandat za brak wpisu kraju rozpoczęcia
www.forotransporteprofesional.es

Hiszpańska policja wystawia za to wykroczenie mandat w wysokości 1001 euro

Już w dniu wejścia przepisów hiszpańska policja wręczyła kierowcy wysoki mandat w wysokości 1001 euro (4 575,28 zł). Jak pisze forotransporteprofesional.es, kierowcę ukarano dokładnie za niewprowadzenie w tachograf kodu Hiszpanii po przekroczeniu granicy francusko-hiszpańskiej.

Ciężarówkę zatrzymano na autostradzie A-14, w okolicach miasta Lleida ponad 180 km od francuskiej granicy. O wysokim mandacie zadecydował fakt, że pomimo tego, że kierowca robił pauzę i tankował na stacji benzynowej, nie dokonał obowiązkowego wpisu.

Tak wysoki mandat kraju otrzymują kierowcy, jeśli dojdzie do poważnego naruszenia prawa ( od 1001 do 6 000 euro).

Od 2 lutego chaos na przejściach granicznych. Posypią się mandaty przez Pakiet Mobilności

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News