Padł rekord w cenie węgla! Nigdy jeszcze tyle nie kosztował- to będzie bardzo droga zima

Padł rekord w cenie węgla! Nigdy jeszcze tyle nie kosztował- to będzie bardzo droga zima

węgiel zakaz zielona energia

Podaj dalej

Zapotrzebowanie na alternatywne dla rosyjskiego gazu paliwo sprawia, że ceny węgla osiągnęły rekordowy pułap. Do tej pory w historii nie odnotowano tak wysokich kosztów zakupu surowca. To wygląda jak cenowy koszmar dla wszystkich ogrzewających węglem domy Europejczyków.

Tona węgla do Europy to wydatek powyżej 400 dolarów

Niedobór węgla na rynkach Europy przełożył się na wzrost zainteresowania surowcem z Australii. Efekt jest taki, że ceny spotowe węgla w australijskim porcie Newcastle przekroczył historyczną granicę 400 dol. za tonę (1 783,94 zł).

Według publikacji Bloomberg lipcową dostawę surowca do Europy sprzedano w piątek po 421 dolarów za tonę (1877,60 zł). Podobnie wyglądają ceny surowca w kontraktach na rynek azjatycki, bo za tonę surowca dla azjatyckich klientów również płacono ponad 400 dolarów za tonę.

Zapotrzebowanie na węgiel w Chinach jest najwyższe w historii. To dlatego, że Chińczykom doskwiera gorsza niż zwykle o tej porze pogoda. To nie pozostaje bez wpływu na zapotrzebowanie na energię, na której wyprodukowanie potrzeba cennego węgla.

ceny węgla rekordowo wysokie

Pixabay

Bitwa o węgiel winduje ceny

Intensywna konkurencja o kurczącą się pulę dostępnego węgla grozi wyższymi rachunkami za prąd i ciepło dla gospodarstw domowych. Biedniejsze kraje muszą się liczyć z jego niedoborami.
Wyścig o surowiec to jednocześnie ogromny powrót węgla na rynek, skąd od dawna starano się go wyeliminować. Mają na to wpływ europejskie sankcje nałożone na Rosję, co w odwecie poskutkowało dokręceniem kurka z rosyjskim gazem.

Wzrosły obawy o brak dostaw, co w perspektywie zbiega się z uruchamianiem nieczynnych elektrowni opalanych węglem w Niemczech i Austrii. W tych krajach rosyjski gaz jest bardzo ważnym rodzajem paliwa.

Nie ma pewności, że tak drastycznie wysokie ceny zakupu surowca to jedynie chwilowa sytuacja. Dlatego, jeśli popyt nadal będzie tak wysoki, trzeba się liczyć z najdroższą zimą w Europie. Polacy muszą się więc liczyć z faktem, że przez wyższe ceny zakupu importowanego węgla, zapłacą sporo więcej za ciepło i energię.

Węgiel rekordowo drogi. Kupią go tylko zamożni- rekompensaty nie pomogą

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News