Oto najbardziej oszczędny samochód na świecie, który będzie hitem! Przejedzie bez paliwa 7400 km [WIDEO]

Oto najbardziej oszczędny samochód na świecie, który będzie hitem! Przejedzie bez paliwa 7400 km [WIDEO]

samochod bez paliwa na baterie słoneczne

Podaj dalej

Na świecie pojawił się pierwszy solarny samochód, który jest gotowy do produkcji i można go zamawiać. Twórcy tego dzieła, jakim jest Lightyear 0 , pracowali na swój sukces 6 lat. Dziś pokazali światu samochód, który nie ma zamiaru być żadną Teslą czy Rivianem. W zależności od klimatu potrafi przejechać nawet ponad 7 000 kilometrów bez podłączania do czegokolwiek.

Lightyear 0- samochód, który zaczął się od marzenia

Pierwszy na świecie gotowy do produkcji samochód solarny jest odzwierciedleniem marzenia jego twórców, którzy chcieli być pionierami w dziedzinie transportu bez emisyjnego. Pracowali na to sześć lat i teraz są gotowi na to, by oferować Lightyear 0 wszystkim chętnym kierowcom.

Lightyear otrzymał na potrzeby budowy prototypu dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Śieżo zaprezentowany egzemplarz może jeździć po drogach, jak każdy inny samochód, ale żaden inny nie napędza tak czysta energia. Twórcy tego fascynującego samochodu opowiedzieli o nim na YouTube i wyjaśnili jak działa.

„W Lightyear mamy obsesję na punkcie zmian klimatycznych. To problem, który staje się coraz większy, odkąd byliśmy małymi dziećmi. Jako inżynierowie zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy wnieść swój wkład. Wszyscy wiemy, że samochody spalinowe są częścią problemu, a samochody elektryczne to krok we właściwym kierunku. Ale samochody elektryczne znacznie komplikują nasze codzienne życie, ale także infrastrukturę. (…) Musimy przyspieszyć i być szybsi. (…) Teraz jest prostszy sposób” – powiedział Lex Hoefsloot, CEO i współzałożyciel Lightyear.

Prezes opowiedział, że prototyp wyposażony w 60 kWh akumulator – Lightyear 1 – przejechał w normalnym cyklu testowym dystans 708 km. Dla porównania Tesla Model 3 z tą samą jednostką może osiągnąć zasięg 289 km w normalnych warunkach jazdy.

Wiadomo, że zasięg zawsze się zmienia wobec wielu czynników, z których bardzo ważnym jest pogoda. Tu Lightyear 0 nie różni się od takich elektryków.

samochód solarny

Samochód dopuszczono do ruchu i pojawi się na drogach Hiszpanii i Holandii

Firma, która produkuje pierwsze solarne samochody, liczy 500 pracowników i ponad 100 dostawców, którzy pomagają we wprowadzeniu Lightyeara 0 na rynek. Firma napisała również 57 patentów i przeprojektowała ponad 1000 komponentów, aby samochód był dokładnie taki, jak chciał.

Napędzany energią słoneczną Lightyear zadebiutuje na drogach Hiszpanii i Holandii. Tym samym stanie się najbardziej oszczędnym samochodem na świecie, jaki jeździ na ulicach. To dzięki 5 metrom kwadratowym ogniw słonecznych.

Jak zobaczysz na nagraniu premierowym, producent umieścił je w formie zakrzywionych panelach słonecznych na masce i dachu. W typowy dzień bez chmur kierowcy zyskają prawie 70 km dodatkowego zasięgu.

Im więcej słońca tym dystans bez konieczności podłączania jest większy. Producent mówi, że możesz nim jeździć nawet przez siedem miesięcy i przejechać 7400 km. Mieszkańcy słonecznej Kalifornii powinni być zachwyceni.

samochód solarny Lightyear 0

Ładowanie z gniazdka pozwala uzyskać dodatkowy dystans 32 kilometrów

Lightyear ujawnił, że osoby dojeżdżające do pracy będą w stanie uzyskać dodatkowe 11 000 km z samego podróżowania. Ten fakt potwierdziły przeprowadzone w Hiszpanii testy. Podłączenie samochodu do domowego gniazdka pozwala na ekstra 32 kilometry zasięgu za każdą godzinę spędzoną z wtyczką.

Fakt, że Lightyear 0 ma cztery silniki, po jednym na każde koło, pozwala mu jeździć nieprzerwanie autostradą przez 560 km z prędkością 110 km/h i bez światła słonecznego.

Aerodynamiczne nadwozie zdradza, ale Lightyear to według producenta najbardziej aerodynamiczny samochód rodzinny ze współczynnikiem oporu powietrza 0,19. Pod tym względem wypada lepiej niż Mercedes-Benz EQS.

Nadwozie wykonano w całości z przetworzonego włókna węglowego, dzięki czemu Lightyear 0 waży imponujące 1575 kg. Prędkość maksymalną pierwszego na świecie solarnego ograniczono do 160 km/h. Klienci przetestują samochód przed zakupem w ciągu dwóch najbliższych miesięcy, a dostawy ruszą w listopadzie lub w grudniu. Mówi się, że ten samochód może kosztować 138 186 zł (30 000 EUR). Konfigurator jest dostępny tutaj.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News