Oto, co czeka w najbliższych dniach kierowców. Powinni zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na jeden element samochodu

Oto, co czeka w najbliższych dniach kierowców. Powinni zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na jeden element samochodu

ciężkie warunki dla kierowców

Podaj dalej

W ciągu najbliższych dni kierowców czekają poważne utrudnienia na drogach. Wiatry i deszcze o dużym natężeniu oznaczają, że muszą się liczyć, że napotkają niebezpieczne sytuacje. Latające gałęzie, spadające konary, a nawet fruwające kamienie to ogromne ryzyko dla zdrowia kierowców i pasażerów.

Nie wszystkie uszkodzenia ubezpieczyciel weźmie pod uwagę

Wielu kierowców nie przywiązuje wagi do uszkodzeń w postaci pęknięć na przedniej szybie, wychodząc z założenia, że niewielkie i niewidoczne można naprawić później. Pozostawianie na zewnątrz samochodu z pękniętą szybą podczas panujących na zewnątrz trudnych warunków pogodowych to spore ryzyko.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza to, że kierowcy nie zaoszczędzą na naprawach, jeśli go dodatkowo nie zabezpieczą. Gdyby podczas podmuchów wiatru i silnych opadów szyba uległa rozbiciu, gdy brak jest zabezpieczenia przez zalaniem wnętrza samochodu, trzeba się liczyć z wypłatą niższego odszkodowania. To efekt zapisów zawartych w umowie z ubezpieczycielem. Każdy uchybienie nawet w przypadku posiadania Autocasco to problem z wypłatą odszkodowania. Stanowi o tym artykuł 826 § 3 k.c., który mówi jasno:

W przypadku niezastosowania dostępnych ubezpieczającemu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów, ubezpieczyciel może zwolnić się z odpowiedzialności za szkody powstałe z winy umyślnej bądź rażącego niedbalstwa.

W obliczu żywiołu, jaki zbliża się do Polski, warto o tym pamiętać. Co jeszcze powinni wiedzieć kierowcy, którzy są zmuszeni do podróżowania w weekend samochodem?

ostrzeżenie dla kierowców szyba
Pixabay

Silne podmuchy wiatru wystawią umiejętności kierowców na ciężką próbę

Podróżowanie kierowców, jeśli nie jest konieczne,  warto odłożyć na później. Polska stoi w obliczu działań żywiołu jakim jest cyklon Ulf . Oprócz silnych podmuchów wiatru i silnych opadów, spodziewane są także burze.

Szczególnie trudne warunki będą panować na autostradach, gdzie samochody z wysokimi bokami z powodu silnych wiatrów mogą mieć problemy z zachowanie równowagi. Policja apeluje do kierowców, by mocno trzymali kierownicę obiema rękami, szczególnie gdy wykonują manewr wyprzedzania.

Kierowcy powinni szczególnie uważać na przerwy między drzewami, budynkami lub mostami nad rzeką lub koleją. To obszary, w których szczególnie są narażanie na silne wiatry boczne. Zaleca się również zachowanie wystarczającej ilości miejsca po obu stronach pojazdu, aby uwzględnić sytuację, gdy silny podmuch wiatru zechce go zdmuchnąć na boki. Niezbędne jest również zachowanie większego niż zwykle dystansu od rowerzystów i pieszych poruszających się poboczem.

Warunki takie jak te, jakie przewidziano prognozą pogody, znacznie również ograniczą widoczność. Warto zadbać o czystość szyb nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz samochodu.

NIE PRZEGAP

Nowe dopłaty do paliwa dla Polaków wyniosą ponad 1 zł na litrze. Mogą z nich skorzystać tylko do 28 lutego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News