Olbrzymie kary za alternatywę dla drogiego węgla. Kupiło ją wielu Polaków

Olbrzymie kary za alternatywę dla drogiego węgla. Kupiło ją wielu Polaków

kara za alternatywe dla węgla

Podaj dalej

W alternatywie dla deficytowego i drogiego węgla wielu Polaków zdecydowało się na alternatywne rozwiązania na ciepło w domach. Najlepiej sprzedawały się pompy ciepła, które w połączeniu z fotowoltaiką pozwalają zaoszczędzić tysiące złotych. Jak się okazuje można mieć przez nie również spore problemy.

Przez wysokie ceny węgla Polacy kupowali od ręki pompy ciepła

Pompy ciepła, jak pisaliśmy tutaj, stały się świetną alternatywą na niedobory węgla i jego dużą wyższą cenę za tonę. To dlatego, że potrafią zapewnić ciepło w domach dużo niższym kosztem. W obliczu rosnących rachunków to świetny sposób na oszczędzanie.

Wielu Polaków skorzystało z programu dopłat na zakup urządzenia i często połączyło je razem z fotowoltaiką. Tym sposobem obniżyło dodatkowo wydatki na jego zasilanie. Pompy ciepła nie tylko ogrzewają domy, ale podgrzewają wodę i przydomowe baseny.

Kolejną jego zaletą jest to, że jest ekologiczne w przeciwieństwie do węgla, ze względu na to, że nawet 75% energii pozyskuje ze środowiska naturalnego. Ma jak się okazuje jedną poważną wadę, o której warto wiedzieć.

pompa ciepla i fotowoltaika zamiast węgla
Freepik/HarmvdB

Areszt i grzywna za jeden drobny szczegół

Historia właściciela sklepu spożywczego, którą opisywał „Dziennik Gazeta Prawna”, pokazuje, że urządzenia do ogrzewania bądź chłodzenia domów mogą być źródłem kłopotów. Powodem jest hałas, jaki emitują, a który może przeszkadzać sąsiadom. W przypadku przedsiębiorcy chodziło o klimatyzator, za który zapłacił grzywnę, ale pompy ciepła też go generują.

Przepisy jasno określają normy, jakie karze nie podlegają. Poziom hałasu można zbadać, inwestując niecałe 100 zł w miernik do jego zmierzenia. Na granicy posesji, w przypadku zabudowy jednorodzinnej maksymalny poziom hałasu w ciągu dnia nie może przekroczyć 50 dB. W nocy ta wartość wynosi 40 dB.

Kodeks Wykroczeń w art. 51 par. 1 określa jakie kary mogą spotkać właściciela posesji, którego pompa ciepła lub klimatyzator generuje zbyt duży hałas. Mowa w nim o karze aresztu od 5 do 30 dni oraz grzywnie do 5000 zł. Dlatego warto zabezpieczyć się przed donosami sąsiadów i zwrócić uwagę na poprawne działanie pompy ciepła. Przydatne w momencie montażu urządzenia mogą się okazać zalecenia producenta pomp ciepła. Szczegółowo opisał je tutaj.

NIE PRZEGAP

Polacy mają nowy świetny sposób na deficyty drogiego węgla. Inwestują w to nowe ogrzewanie i obniżają koszty prawie do zera

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News