Ograniczenie prędkości do 30 km w mieście stanie się faktem. Wiadomo, od kiedy może obowiązywać

Ograniczenie prędkości do 30 km w mieście stanie się faktem. Wiadomo, od kiedy może obowiązywać

limit prędkości w miastach

Podaj dalej

Wprowadzenie znacznych limitów prędkości na drogach jest już dyskutowane od jakiegoś czasu. Mówiło się o nim jak, o świetnym sposobie na oszczędności paliwa i rozruszanie kierowców, którzy mogliby porzucić auta na rzecz np. spacerów. Dziś do realizacji tego planu jest bardzo blisko.

Ograniczenie prędkości do 30 km/h na wszystkich drogach w obszarze zabudowanym

Po raz kolejny powraca w świecie motoryzacji temat, jakim jest ograniczenie prędkości na drogach. Tym razem chodzi o limit obowiązujący w terenie zabudowanym.

Wprowadzenie zmian w przepisach ma na celu rzecz jasna ograniczenie ilości samochodów na drogach. Dlatego spotkało się z ogromną krytyką kierowców. Rządzący zaś w trosce o zdrowie mieszkańców, chcą ich zachęcić w ten sposób do skorzystania z rowerów lub spacerów.

Limit, o jakim mowa, po raz pierwszy na świecie ma zostać wprowadzony w Walii i wyniesie on 30 kilometrów na godzinę ( 20 mil/h). Tym sposobem Walijczycy jako pierwsi na świecie znacznie wyhamują na drogach. Rządzący mają nadzieję, że to będą bardzo dobrze wydane 32 miliony funtów.

limit prędkości do 30 km

Oszczędności sięgną kwoty 330 718 900 złotych

Rządzący w Walii politycy obliczyli, że to rozwiązanie pozwoli im zaoszczędzić 58 milionów funtów w ciągu 30 lat. To dlatego, że będzie mniej kolizji i wypadków, a co za tym zmieni się zapotrzebowanie na usługi służb ratowniczych i szpitalne leczenie.

Nie wszyscy się zgadzają z tym tokiem rozumowania, twierdząc, że kosztów tu więcej, niż oszczędności. Dlatego, że warto by było m.in.  zainwestować w sieć ścieżek rowerowych i postarać się o alternatywy dla samochodów.

Zwolennicy wprowadzenia ograniczeń prędkości do 30 km/h widzą tylko pozytywne aspekty- będzie mniej samochodów i będzie też czyściej. Gdyby pomysł przeszedł w głosowaniu, rządzących, to zacznie obowiązywać już od 17 września 2023 r.

W ramach oszczędności paliwa- ograniczenie prędkości do 100 km na autostradach i do 80 poza miastem

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News