Odcinkowy pomiar prędkości- jak uniknąć zapłaty mandatu? Wystarczy tych kilka zasad, by go nie opłacać

Odcinkowy pomiar prędkości- jak uniknąć zapłaty mandatu? Wystarczy tych kilka zasad, by go nie opłacać

Odcinkowy pomiar prędkości- jak uniknąć zapłaty mandatu? Wystarczy tych kilka zasad, by go nie opłacać

Podaj dalej

Polskie autostrady mają coraz więcej systemów Odcinkowego Pomiaru Prędkości, więc uniknięcie mandatu jest coraz trudniejsze. O tym, że to skuteczna broń na kierowców z „ciężką nogą” świadczą policyjne statystyki. Tylko przez ostatnie 6 miesięcy mandat otrzymało blisko 95 000 kierowców.

Kar coraz więcej, ale system się sprawdza

Urządzenia rejestrujące prędkość na autostradach są skuteczną bronią na kierowców. Według CANARD, liczba wypadków na odcinkach dróg objętych kontrolą przez OPP spadła o 57%. To w rezultacie przekłada się na spadek o 71% ofiar śmiertelnych. O ponad połowę zmniejszyła się też ilość rannych.

W Polsce obecnie w systemie Odcinkowego Pomiaru Prędkości (OPP) działają 32 urządzenia. Jak informuje Interia, każde z nich zarejestrowało niemal 3 000 zdarzeń. Te zainstalowane na drodze S2 w tunelu na obwodnicy Warszawy pozwoliły na wydanie mandatów blisko 27 000 kierowców. To dane jedynie za pierwsze sześć miesięcy tego roku. Czy kierowcy mogą w jakiś sposób kar uniknąć?

cd. tekstu pod grafiką

PILNE: Od listopada zmiany cen paliwa na stacjach. Na taką informację kierowcy czekali

Wystarczy kilka zasad, a mandatu nie będzie

Nowy taryfikator przewiduje oprócz mandatu punkty karne dla kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość. W opracowaniu są nowe przepisy, które jak pisaliśmy, pozwolą na utratę prawa jazdy w tempie szybszym niż dotychczas. Przykładowo, za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km na godz. kierowca dostanie aż 9 pkt karnych. Dlatego warto wiedzieć, czego unikać poruszając się po odcinkach dróg wyposażonych w system OPP.

Po pierwsze należy unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania tuż po minięciu urządzeń systemu OPP. Jazda na tzw. kangura stwarza zagrożenie mandatem, bo gwałtowne hamowanie na drodze szybkiego ruchu jest niebezpieczne dla innych kierowców. Miejsca rozpoczęcia pomiarów są na tyle dobrze widoczne, by dostosować prędkość odpowiednio wcześnie.

Znaki drogowe są kluczowe, a obecności systemu OPP informują dwa: D-51 a oraz D-51b. Jeden informuje o rozpoczęciu pomiaru prędkości, a drugi o zakończeniu. Kierowcy mogą również skorzystać z popularnych aplikacji, które na co dzień pozwalają mandatu uniknąć.

Podróżowanie powinno być bezpieczne dla wszystkich użytkowników dróg i w tym przypadku Odcinkowe Pomiary Prędkości spełniają swoją funkcję lepiej niż fotoradary. Efekty są na tyle widoczne, że będą coraz częściej spotykane. W obliczu rosnących wydatków na paliwo i utrzymanie najlepiej unikać sytuacji, które stanowią dodatkowe obciążenie dla budżetu.

PILNE: Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Stracą prawo jazdy dużo szybciej niż dotychczas

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News