Od stycznia wielu kierowców musi wybierać - zapłacić nowy podatek za samochód, czy go zezłomować i dostać pieniądze na nowy

Od stycznia wielu kierowców musi wybierać - zapłacić nowy podatek za samochód, czy go zezłomować i dostać pieniądze na nowy

Od stycznia wielu kierowców musi wybierać – zapłacić nowy podatek za samochód, czy go zezłomować i dostać pieniądze na nowy

Podaj dalej

Wielu kierowców ponosi coraz większe koszty za sam fakt, że posiada samochód. Drożeje wszystko, od paliwa po części eksploatacyjne. Perspektywa dodatkowych opłat za samo korzystanie z własnego środka transportu nie jest tym, czego chcieliby doświadczać. Tymczasem wielu z nich musi dokonywać codziennych wyborów środka transportu już od stycznia.

Samochód i opłata za wjazd do miasta albo wybór innego środka transportu

Czyste powietrze jest obecnie priorytetem, o czym wiedzą wszyscy posiadający starszy samochód spalinowy. Muszą się oni liczyć z faktem, że jego posiadanie wiąże się z perspektywą dodatkowych opłat. Wielu już musi decydować, czy będzie z niego korzystać, czy pozostawić w garażu i zaoszczędzić na wydatkach. Na zmianę na nowszy lub elektryczny nie każdego z nich stać.

Opłaty za posiadanie auta spalinowego są już faktem w wielu miastach Europy, a będzie ich przybywać. Taka sytuacja będzie również miała miejsce w Polsce. Każdy właściciel samochodu na diesel i benzynę może być ograniczony w poruszaniu się po miastach. To oznacza, że wielu kierowców będzie się zastanawiać, czy z niego korzystać. W związku z kryzysem  i wysokimi kosztami życia każdy grosz jest na wagę złota.

nowe opłaty za samochód dla Polaków
Pixabay

Właściciele samochodów spalinowych nie są już mile widziani na ulicach miast

Nowo tworzone strefy czystego powietrza utrudniają życie właścicielom samochodów na diesel i benzynę. Od stycznia opłaty za wjazd do miasta muszą wnosić wszyscy ci, którzy chcą się nimi poruszać po Londynie. Opłata za wjazd do stref czystego powietrza jest przedmiotem dyskusji, ze względu na rosnące wydatki związanie z codziennym życiem. Koszt wjazdu do miasta, które chętnie odwiedzają turyści to wydatek 12,50 funta dziennie (66,19 zł).

Uzasadnieniem decyzji o dodatkowych opłatach Sadiqa Khana, burmistrza Londynu jest troska o zdrowie Londyńczyków. Jak powiedział, przedwcześnie umierają. Z tego tytułu, jak pisze Essexlive, Narodowa Służba Zdrowia ponosi koszty od 1,4 miliarda do 3,7 miliarda funtów. Na co pieniądze z opłat będą wydatkowane?

ULEZ-podatek za samochód diesel i benzynę
Getty Images

Część z nich to pieniądze dla kierowców za zezłomowanie starego samochodu

Opłaty obowiązujące od stycznia w Londynie, oprócz skutków ekonomicznych, mają wpływ na mniejsze korki w mieście, a pieniądze na otarcie łez trafią częściowo do kierowców. To dlatego, że władze Londynu ogłosiły nowy program dla kierowców poszkodowanych wysokimi opłatami. Rusza od 30 stycznia br., a skorzystają z niego londyńczycy, którzy korzystają ze świadczeń lub mają małe firmy. Ponadto mogą je otrzymać organizacje charytatywne zarejestrowane w Londynie.

Pieniądze w kwocie 110 milionów funtów, pochodzące z nowego programu przeznaczone są na złomowanie lub modernizację samochodu. Finansowe wsparcie pomoże tym, którzy muszą swoje auta wymienić na nowsze. Każdy, kto skorzysta z programu, otrzyma kredyt na zakup bardziej przyjaznego dla środowiska samochodu, lub na modernizację obecnego. Ponadto dostaną oni również kartę na bezpłatne podróżowanie w strefie.

Według ratusza  istniejące  już wcześniej  w części Londynu ULEZ odniosły sukces. To dlatego, że poziom zanieczyszczenia dróg zmniejszył się  do 44% w centrum Londynu i 20% poza nim. Od stycznia strefa obejmuje cały Londyn, od centrum do Chessington i do autostrady M25. Strefy wolne od spalinowców ULEZ, zaczną obowiązywać już niedługo w Tyneside i Sheffield. W pierwszym z miast wystartuje ona 30 stycznia, a drugim 27 lutego.

NIE PRZEGAP

Od 30 stycznia ponad 250 zł dziennie. Tyle zapłacą extra niektórzy właściciele samochodów na diesel i benzynę

Jest nowy jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News