Od maja duże zmiany! Bezdyskusyjnie każdy kierowca będzie musiał to mieć

Od maja duże zmiany! Bezdyskusyjnie każdy kierowca będzie musiał to mieć

systemy ktore kierowca musi miec

Podaj dalej

Już w przyszłym roku  wiele się zmieni, co odczuje każdy kierowca chcący kupić samochód. Szykują się kolejne zmiany, jakie wprowadzą za sobą unijne prawo. Od maja zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy wprowadzające 9 obowiązkowych systemów bezpieczeństwa.

Każdy kierowca będzie musiał je mieć w samochodzie

Wypadki na całym świecie pochłaniają mnóstwo ofiar oraz pieniędzy. W krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej co roku pochłaniają około 100 mld euro. Dlatego Parlament Europejski zdecydowanie poparł przepisy, które wprowadzają 9 dziewięć nowych systemów bezpieczeństwa.

Muszą się znaleźć we wszystkich samochodach, które trafią na drogi UE.
Jak szacują specjaliści to sposób na to, by na drogach do 2038 r. liczba ofiar zmniejszyła się o 25 tys. Ponadto umieszczenie w autach „czarnych skrzynek” pozwoli poznać przyczyny wypadków.

kierowa nowe systemy obowiazkowe

Od maja 2022 r. każdy nowy model samochodu (który trafi do sprzedaży w maju 2022 r. lub później), obowiązkowo będzie posiadał m.in.:

  1. Inteligentny system dostosowania prędkości. Dzięki radarom i danym z map system będzie posiadał informacje o ograniczeniach prędkości obowiązujących na drogach. Jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, system poinformuje go o tym, za pomocą wibracji pedał gazu w wibracje.
  2. Znormalizowany interfejs ułatwiający montaż alkomatu blokującego uruchomienie zapłonu. Montaż kierowca będzie musiał wykonać sam. Wyposażenie samochodu ma jedynie zawierać ułatwienia do jego montażu,
  3. System monitorowania senności i poziomu uwagi kierowcy. Ma na celu analizować zachowanie kierowcy. Jeśli uzna, że jest on senny lub niewystarczająco skupia się na drodze, zaproponuje przerwę.
  4. Zaawansowany system, który jest w stanie rozpoznać poziom uwagi wzrokowej kierowcy. Będzie miał zdolność rozpoznania czy kierowca skupia się na sytuacji na drodze. W razie konieczności postąpi analogicznie jak w systemie wymienionym powyżej.
  5. Awaryjny sygnał stopu. System za pomocą szybko pulsujących świateł stopu poinformuje kierowców, że samochód przed nimi rozpoczął intensywne hamowanie
  6. Możliwość wykrywania obiektów przy cofaniu. To nic innego jak znane kierowcom czujniki parkowania lub kamera cofania.
  7. System hamowania, który automatycznie wykryje możliwość zderzenia. W rezultacie uruchomi układ hamulcowy, by zmniejszyć prędkość i nie dopuścić do zderzenia lub ograniczając jego skutki.
  8. Czarna skrzynka czyli rejestrator danych zbieranych na temat jazdy. To rozwiązanie pozwoli służbom ustalić przyczynę wypadku
  9. Asystent pasa ruchu. To system, który uniemożliwia pojazdowi opuszczenie pasa ruchu

audi systemy kazdy kierowca dostanie je w nowym aucie

Dlaczego Unia wybrała akurat te systemy ? Jak się okazuje wybór nie był przypadkowy

Dokładnie przeanalizowano wypadki pod kątem ich przyczyn i wybrano układy, które niedużym kosztem wpłyną znacząco na sytuację na drogach. Warto wiedzieć, że wymienione powyżej systemy nie są żadną nowością i można już dziś korzystać z nich w samochodach. W dużej mierze są dostępne za opłatą.

Wypadki co roku pochłaniają miliardy euro dlatego  Unia chce dokładnie poznać przyczyny, w jakich do nich dochodzi. W związku z tym czarne skrzynki w samochodach będą obowiązkowe.
Przepisy, które wejdą w życie w maju przyszłego roku 2022 r., w rezultacie wpłyną na ceny zakupu nowych samochodów.

Według przeprowadzonych analiz przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM szacuje się, że mówimy o kwotach rzędu 70-80 euro ( czyli 320-370 zł).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News