Od maja co najmniej 9400 zł na konto. Wiadomo, gdzie Polacy tyle zarobią na życie i na paliwo

Od maja co najmniej 9400 zł na konto. Wiadomo, gdzie Polacy tyle zarobią na życie i na paliwo

dodatek na drożyzne

Podaj dalej

Płaca minimalna to nic innego, jak minimalny miesięczny poziom zarobków, jaki Polacy otrzymują na konta. Taki zarobek ustalony jest przepisami i można zarobić więcej, ale nie mniej. Od maja zmienią się wypłaty tych, którzy mają najniższe stawki na umowach o pracę. To kwestia ich pracodawców, którzy podlegają przepisom omówionym poniżej.

W maju ci Polacy dostaną od pracodawców co najmniej 9400 zł pensji brutto

W przyszłym miesiącu miliony pracowników, w tym Polacy mogą się spodziewać podwyżki pensji. To dlatego, że w drodze przepisów rośnie stawka płacy minimalnej u sąsiadów Polski. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech zarobią co najmniej 12 euro na godzinę, co daje wypłatę w maju na poziomie 2016 euro brutto. To w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę 9 448,79 zł.

Taka płaca to obecnie jedna z najwyższych w Europie. W związku z tym, wielu rodaków chętnie podejmuje takie zatrudnienie. Zwłaszcza że niemiecki minister pracy zapowiedział, że „płaca minimalna może znacznie wzrosnąć od 2024 r.”.

Taka podwyżka to podobnie jak w Polsce, środek zaradczy na inflację. Ta wszędzie dotyka najbardziej pracowników o najniższych pensjach. Kolejna podwyżka może zostać uchwalona do 30 czerwca. Realnie zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

polacy wyplaty podwyzka maj
PIXABAY

Minimalna stawka może być znacznie większa

Poza ogólną stawką minimalnej pensji, płace pracowników w niektórych sektorach branżowych Niemczech reguluje się oddzielnie. To oznacza, że niektórych sektorach płaca minimalną reguluje się oddzielnie i może być wyższa.

Poziom branżowych płac minimalnych określa się w układach zbiorowych pracy. Te negocjuje ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. W rezultacie w niektórych sektorach płaca minimalna jest już wyższa od stycznia br.

Stawki płac minimalnych podniesiono już od stycznia 2022 r. w 18 krajach UE. Najwięcej zarabia się obecnie w Luksemburgu. Tam płaca minimalna wynosi 13,05 euro za godzinę brutto. Na drugim miejscu są Niemcy.

NIE PRZEGAP

Ponad 1100 zł dodatku zamiast 500 na dziecko. Rodzice, którzy o nim nie wiedzą wciąż mają czas na złożenie wniosku

Ci Polacy sporo zaoszczędzą od 28 kwietnia. Ominie ich wydatek nawet kilkuset złotych i kary za brak opłat

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News