Od kwietnia to będzie obowiązek. Ci, którzy nie wniosą nowych opłat zapłacą karę 5000 zł

Od kwietnia to będzie obowiązek. Ci, którzy nie wniosą nowych opłat zapłacą karę 5000 zł

dopłaty termo

Podaj dalej

Zbliżający się kwiecień przyniesie nowe obowiązki finansowe i konieczność opłat dla wszystkich Polaków posiadających domy jednorodzinne, a w niektórych przypadkach także mieszkania. To dlatego, że 28 kwietnia zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca nowy obowiązek, na który trzeba będzie wydać od 500 do 1500 zł. Dla opornych przewidziano wcale nie małe kary.

Wniesienie opłat za nowy dokument jest konieczne w tych przypadkach

Kogo dotyczy nowy obowiązek ustawowy, a co za tym idzie konieczność wniesienia opłat za jego przygotowanie? Dokument, jaki będzie niezbędny od 28 kwietnia to świadectwo energetyczne, które samo w sobie nie jest nowością, bo i istnieje co najmniej od kilkunastu lat. Posiadają je właściciele domów, jakie wybudowano po 2009 r. Szkopuł w tym, że staną się obowiązkowe również dla właścicieli starszych domów jednorodzinnych, a nawet części mieszkań.

Nowy obowiązkowy dokument to kolejny wydatek dla Polaków, który informuje o jakości energetycznej budynku. Mówiąc prościej, o jego zapotrzebowaniu, na energię wykorzystywaną do ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia. Takie informacje trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która jest znana wszystkim starającym się o dodatek na węgiel. Dlaczego to obowiązkowe? Osoba, która świadectwo przeczyta, dowie się, jak mogą kształtować się roczne wydatki związane z eksploatacją budynku lub mieszkania.

obowiazek oplat swiadectwo energetyczne
Pixabay

Od 500 zł do nawet 1500 zł – tyle trzeba będzie wydać na świadectwo albo 5000 zł na karę

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego wynika z prawa europejskiego. Wniesie rygorystyczne przepisy obowiązujące właścicieli domów, a nawet mieszkań.

Świadectwo energetyczne obowiązkowo trzeba posiadać, jeśli:

-dom zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży lub wynajmowany,
-właściciel będzie chciał sprzedać lub wynająć mieszkanie- kopia musi się znaleźć jak załącznik do umowy w obu przypadkach.

Koszt wystawienia takiego świadectwa energetycznego zależy od wielu czynników. W przypadku mieszkania to najczęściej kilkaset złotych. Kluczowa jest tu lokalizacja, jego wielkości, kształtu, przeznaczenie i stopnia skomplikowania projektu. W związku z tym może wynieść nawet 500 zł.

W przypadku budynku ceny za taką usługę sporządzenia obowiązkowego dokumentu wynoszą obecnie od 400 do 1000 zł. Niestety zwiększone zapotrzebowanie może oznaczać nowe, wyższe ceny. Fakt sporządzenia takiego dokumentu podlega kontroli i w przypadku braku jego posiadania należy się liczyć z karą sięgającą 5000 zł.

Osoby przeprowadzające kontrole muszą mieć specjalne uprawnienia budowlane. Lista osób uprawionych do sporządzenia nowego obowiązkowego dokumentu widnieje w wykazie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Można skorzystać z usług firm, jakie zajmują się audytami.

Kto świadectwa energetycznego nie musi posiadać, wyjaśniamy w artykule poniżej.

NIE PRZEGAP

Ci Polacy sporo zaoszczędzą od 28 kwietnia. Ominie ich wydatek nawet kilkuset złotych i kary za brak opłat

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News