Od kwietnia podwyżka opłat dla kierowców. Wielu z nich zapłaci jeszcze więcej za samochód

Od kwietnia podwyżka opłat dla kierowców. Wielu z nich zapłaci jeszcze więcej za samochód

podatek kilometry samochód spalinowy elektryczny benzyna diesel ekologia CO2

Podaj dalej

To, czego wielu kierowców może się spodziewać od kwietnia to kolejna podwyżka. Podniesie ona całkowity koszt posiadania samochodu. Sporo więcej zapłacą za to właściciele modeli z silnikami diesla i benzynowymi. Ma to związek z nową stawką ważnego podatku. Kogo będzie obowiązywać i ile wyniesie?

Od 1 kwietnia jeszcze wyższe koszty jazdy dla kierowców na Wyspach

Początek kwietnia nie jest szczęśliwy dla kierowców, którzy korzystają z samochodów w Wielkiej Brytanii. Zostaną zmuszeni do wydawania setek funtów więcej każdego roku. To dlatego, że podatek akcyzowy od pojazdów (VED) wzrośnie o 10,1 procent, po tym, jak rząd ogłosił, podwyżkę opłat. Ma ona związek z indeksem cen detalicznych używanym do pomiaru inflacji.

To oznacza dla wszystkich kierowców modeli z silnikami benzynowymi i diesla obowiązek płacenia standardowej stawki podatku. Ten jest płacony od drugiego roku po rejestracji samochodu i wzrośnie ze 165 do 180 funtów. W związku z drożyzną, jaka panuje w rachunkach i sklepach, to dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu.

wyższe stawki oplat akcyzy kierowców
FREEPIK

Kierowcy coraz częściej rozważają sprzedaż samochodu

Badania przeprowadzone przez webuycar pokazują, że 92% brytyjskich kierowców już odnotowało wzrost kosztów jazdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dalsze podwyżki mogą zniechęcić do posiadania samochodu.

Według danych więcej niż jeden na 10 kierowców rozważał już sprzedaż swojego pojazdu. To z powodu kryzysu związanego z kosztami utrzymania i opłat za przejazdy. Trzeba wiedzieć, że posiadanie tych, które kosztują więcej, niż 40 000 GBP wiąże się również z obowiązkiem płacenia wyższego podatku, który obowiązuje przez pięć lat. Ten zdrożeje ze 355 GBP do 390 GBP.

„Podczas gdy VED jest obliczany na podstawie ilości emisji i pojemności silnika, rok rejestracji pojazdu może również mieć wpływ na cenę. Kierowcy muszą wiedzieć, ile powinni zapłacić i kiedy muszą to zapłacić, ponieważ jest to wymóg prawny”- informuje cytowany przez Express Richard Evans, szef usług technicznych w webuyanycar.

Właściciele samochodów elektrycznych nie muszą płacić podatku akcyzowego od pojazdów do 2025 r. Potem będą płacić taki sam podatek, jaki dziś wnoszą właściciele aut spalinowych. Z opłat zwolniono modele klasyczne lub zabytkowe, o ile mają więcej niż 40 lat.
Wątpliwości co do obowiązku wnoszenia podatku, kierowcy mogą zweryfikować na stronie rządowej i MOT.

NIE PRZEGAP

Ta obowiązkowa dla kierowców opłata wkrótce wzrośnie. Kary dla zapominalskich również – mandat 1120 zł i ponad 7000 zł ekstra

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News