Od kwietnia nowy obowiązkowy wydatek dla Polaków. Niektórym zniknie z portfela nawet 1500 zł

Od kwietnia nowy obowiązkowy wydatek dla Polaków. Niektórym zniknie z portfela nawet 1500 zł

naklejka symbol mandat policja

Podaj dalej

Uchwalone w zeszłym roku przepisy, które zaczną obowiązywać już w kwietniu nakładają nowy obowiązkowy wydatek na Polaków posiadających domy i mieszkania. Chodzi o nowy dokument, który nie jest darmowy. Niektórzy całkiem sporo na niego wydadzą.

Od 28 kwietnia trzeba posiadać nowy dokument dla domu i mieszkania

Ustawa z 2022 r. wprowadza nowy obowiązkowy dokument, który określa zapotrzebowanie budynku ( lub jego części) na energię. Świadectwo energetyczne, bo o nim mowa trzeba będzie zakupić dla każdego nowo wybudowanego lub oddanego do użytku domu. To nie wszystko. Taki dokument muszą posiadać także ci, którzy zamierzają sprzedać lub wynająć nieruchomość, albo mieszkanie.

Przepisy, które zaczną obowiązywać 28 kwietnia br. wprowadzają opłatę za wydane świadectwo energetyczne. Taki certyfikat nie jest tani, niektórzy wydadzą całkiem sporo. Do czego jest on potrzebny i ile kosztuje?

wydatek certyfikat energetyczny
Pixabay

Taki obowiązkowy wydatek pozwala oszacować koszty utrzymania mieszkania lub domu

Ten konieczny wydatek pozwala oszacować m.in. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową. W skrócie dzięki niemu można oszacować wydatki na utrzymanie nieruchomości.
Świadectow energetyczne uwzględnia bowiem energię potrzebną do ogrzewania budynku, wentylacji, klimatyzacji, przygotowania c.w.u. Ponadto w dokumencie znajdą się dane o wskaźniku rocznego zapotrzebowania na:
-energię końcową,
– nieodnawialną energię pierwotną,
– energię użytkową,
– udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
– jednostkowa wielkość emisji CO2.

Ile taki dokument będzie kosztować? Obecnie koszt wykonania certyfikatu energetycznego domu jednorodzinnego to 500 – 600 zł, a dla mieszkania 300 – 400 zł. W związku z tym, że od kwietnia taki dokument będzie obowiązkowy może być sporo drożej. Jak szacują eksperci – co najmniej dwukrotnie zwiększy się popyt. W związku z tym ceny moga wynieść odpowiednio dla domu 1500 zł, a dla mieszkania 600 zł. Kto taki ceryfikat wyda, komu i na jak długo?

wydatek nawet 600 zl
Pixabay

Kolejny taki wydatek za 10 lat, ale jest jeden warunek

Do wydawania świadectwa charakterystyki energetycznej potrzebne są specjalne uprawnienia. Lista osób, które takie posiadają znajduje sie w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dokument wydaje się zarówno na papierze, jak i w wersji elektronicznej opatrzonej podpisem elektronicznym. Jest on ważny przez 10 lat od dnia jego wykonania, pod warunkiem, że w budynku, czy mieszkaniu nie zajdą żadne zmiany, które mają wpływ na jego zużycie energii.

W chwili sprzedaży domu lub mieszkania właścicel ma obowiązek przekazania świadectwa energetycznego kupującemu. Ten fakt podlega obowiązkowemu odnotowaniu w akcie notarialnym, którego dokona notariusz. Gdy dochodzi do wynajmu mieszkania, document nalezy przekazać na rzecz lokatora I odnotowac to w umowie o wynajem.

NIE PRZEGAP

Większy limit na zakup węgla i odkup w niskiej cenie przez składy. To nowe propozycje na nowelizację ważnej ustawy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News