Od jutra przez dwie doby kierowcy nie zatankują ani grama paliwa. Sprawdź gdzie diesel, benzynę i LPG lepiej zatankować dzisiaj

Od jutra przez dwie doby kierowcy nie zatankują ani grama paliwa. Sprawdź gdzie diesel, benzynę i LPG lepiej zatankować dzisiaj

kierowca tankowanie paliwa

Podaj dalej

Wszyscy kierowcy, którzy wykorzystują czas ferii na zagraniczne podróże, muszą się przygotować na spore utrudnienia w tankowaniu paliwa. Potwierdzono, że od jutra przez 48 godzin stacje paliw będą zablokowane. Jeśli twoje miejsce docelowe pobytu lub podróży wypada we Włoszech, trzeba się na to przygotować.

Kierowcy przez 2 doby nie zatankują paliwa

Potwierdzono już jutro tj. we wtorek 24 stycznia o godz. 19:00 rusza strajk na stacjach benzynowych we Włoszech. Pierwotnie miał trwać 60 godzin, ale potrwa do godziny 19 w czwartek 26 stycznia.

W związku z tą sytuacją szykują się blokady dystrybutorów. Co oznacza, że kierowcy dziś mają ostatnią szansę na tankowanie samochodów. Następna pojawi się za dwa dni.

Strajki zapowiadano już na początku stycznia, gdy trwały prace nad tzw. dekretem paliwowym, który opracował rząd nowej premier Giorgii Meloni. Niestety w nowym prawie znalazły się zapisy, których związki zawodowe zrzeszające operatorów paliw nie są w stanie zaakceptować. Co prawda doszło do spotkania przedstawicieli związków z rządem, ale nie zakończyło się ono usunięciem zapisów budzących sprzeciw związkowców.

paliwa ceny stacja
fot. freepik

Nowy obowiązek podawania cen powodem blokady dystrybutorów

Punktem zapalnym jest fakt, że nowy rządowy dekret zakłada m.in. obowiązek podawania przez stacje benzynowe średniej ceny krajowej paliwa tuż obok własnych cen, po jakich je sprzedają. Brak takiej informacji miał skutkować grzywną na kwotę do 6000 euro, ale ostatecznie mówi się o kwotach do 800 euro.

To nie koniec konsekwencji. Tym stacjom, które nie wywieszą komunikatów o nowej treści, grozi m.in. zamknięcie. Wśród nowych propozycji jest taka, by nastąpiło to dopiero po 4 pominiętych tygodniowych komunikatach w ciągu 60 dni.

Nowy rządowy dekret chce przeciwdziałać spekulacji cenami paliwa. Włoski rząd przewiduje nawet utworzenie bezpłatnej aplikacji ministerstwa, która umożliwi poznanie średniej ceny regionalnej. Dzięki geolokalizacji, jak informuje Fanpage.it, będzie możliwość uzyskania ceny z każdego dystrybutora w żądanym obwodzie.

Kierowcy wściekli na nowe wysokie ceny paliwa

Zamieszanie wokół cen paliw to skutek reakcji kierowców, którym nie spodobał się ostatni mocny wzrost cen paliwa na stacjach. W związku z tym rząd ogłosił, że prześwietli temat cen na stacjach i zapowiedział kontrole. Efektem tych działań jest także nowy dekret.

Związkowcy nie zgadzają się na zrzucanie na nich winy za podwyżki cen paliwa, skoro są skutkiem ponownego wprowadzenia akcyzy na przełomie roku. Reputacja ich mocno ucierpiała na skutek sugerowania kierowcom, że spekulują cenami paliwa.

W związku z tym strajk potwierdzono. Dziś niektóre stacje potwierdziły, że będą otwarte dla kierowców. Ich listę można znaleźć tutaj.

NIE PRZEGAP

Kierowcy nie wiedzą, co robić. Pozbywać się samochodu na diesel, czy nie, a może przerobić na LPG? Wyjaśniamy

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News