Od grudnia nowy dodatek - nawet 1500 zł za darmo. Niektórzy go nie dostaną, decyduje o tym kilka szczegółów

Od grudnia nowy dodatek - nawet 1500 zł za darmo. Niektórzy go nie dostaną, decyduje o tym kilka szczegółów

dodatek dom paliwa pieniądze

Podaj dalej

Od 1 grudnia można się starać o nowy dodatek, który stanowi finansowe wsparcie dla tych Polaków, którzy ogrzewają swoje domy i garaże energią elektryczną. Kwoty są różne i wcale nie małe, bo można dostać nawet 1500 zł. Chętni mają blisko trzy miesiące na składanie nowego wniosku. Kto skorzysta, a kto dodatku choćby mógł, nie dostanie?

Wnioski o nowy dodatek już można składać – nawet z domowej kanapy

Od kilku dni można składać wnioski o nowe finansowe wsparcie, jakim jest dodatek „elektryczny”. Wnioskować o wypłatę świadczenia już można, bo rządzący udostępnili Polakom rozporządzenie z obowiązującym wzorem niezbędnego dokumentu.

Dodatek na drogą energię elektryczną stanowi jednorazowe wsparcie dla tych, których głównym źródłem ogrzewania domów i garaży jest energia elektryczna. Środki na wsparcie w dobie kryzysu zapewniła ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Takie rozwiązanie ma częściowo złagodzić gwałtowny wzrost cen energii, który rujnuje portfele Polaków.

Wnioski należy składać do właściwego urzędu, wybierając jedną z dwóch metod: pobrać TUTAJ, wydrukować i wypełnić papierowy dokument i złożyć w urzędzie, albo wysłać go online wygodnie z domu. Ta druga forma wymaga posiadania podpisu elektronicznego. Najprostszą metodą jest skorzystanie z aplikacji mObywatel. Ważne, by podpisać zarówno wniosek, jak i pismo do gminy.

dodatek prąd dom energia elektryczna
Pixabay/Gerd Altmann

Kto i ile może dostać, a kto nie dostanie wcale?

Wysokość dodatku zgodnie z zapisami ustawy wynosi odpowiednio:

– 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
– 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).

Warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ciepła do rejestru CEEB. Ponadto, ważne jest, by miało to miejsce do 11 sierpnia 2022 r. Zasady są proste, bo jeden adres zamieszkania, to jeden dodatek elektryczny.

Wśród urządzeń kwalifikujących Polaków do rządowego wsparcia znalazły się m.in. pompy ciepła, ale z jednym małym, aczkolwiek ważnym zastrzeżeniem. Gospodarstwo domowe musi korzystać jedynie z samej pompy. Wśród osób wykluczonych ze wsparcia są ci, którzy połączyli to urządzenie z panelami fotowoltaicznymi.

Przypadków, w których decyzja o przyznaniu środków będzie odmowna, jest większa. Dodatek na drogi prąd nie przysługuje także Polakom, którzy :

– posiadają mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
– gospodarstwom domowym, które otrzymały wypłatę dodatku na węgiel w związku z zaakceptowanym wnioskiem,
– osobie w gospodarstwie domowym, która dostała wsparcie finansowe w postaci dodatku na inne źródła ciepła,
– osobie w gospodarstwie domowym, która zakupiła paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, (art. 2 ust. 1 ustawy, o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz.U. poz. 1477 i 1692).

Wszyscy, którzy planują zmienić źródło ciepła, od 15 grudnia mają szanse na wysokie dopłaty do inwestycji. Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.

NIE PRZEGAP

Od 15 grudnia dopłaty na ciepło w garażu i w domu po nowemu. Dofinansowanie to nawet 31 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News