Od dziś duże dotacje dla Polaków. Dostaną nawet 37 000 zł na zimę w nowym rządowym programie

Od dziś duże dotacje dla Polaków. Dostaną nawet 37 000 zł na zimę w nowym rządowym programie

zakupy drewna paliwa dla domów

Podaj dalej

Od dziś startuje nowy rządowy program dla Polaków. Dotacje na ciepło na zimę mogą wynieść nawet 37 000 zł. W ramach wydatków, mieszkańcy bloków i budynków wielorodzinnych będą mogli kupić to, co niezbędne, by zapewnić ciepło w domach.

Nawet 37 000 na wymianę drzwi, okien i źródła ciepła

Dziś startuje program „Ciepłe Mieszkanie”, w ramach którego dla Polaków przewidziano kwotę nawet 37 000 zł. Pieniądze z dotacji bezie można wydać m.in. na wymianę okien i drzwi, wymianę źródła ciepła oraz na wentylację mechaniczną.

Jak pisze Business Insider, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski przekazał, że w czwartek, 21 lipca rusza kolejny ogólnopolski program antysmogowy „Ciepłe Mieszkanie” finansowany ze środków NFOŚiGW. Skierowano go do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Mogą się oni starać o dofinansowanie w swoich gminach. Rządzący przewidzieli, że budżet programu wyniesie 1,4 mld zł.

„Celem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach. Do 2026 roku na ten cel przeznaczymy 1,4 mld zł” — powiedział wiceszef NFOŚiGW, cytowany przez Business Insider.

pompa zakupy węgiel dla Polaków
Pixabay

Kto i ile dostanie? Będzie kryterium dochodowe

Pierwsza część dotacji trafi do Polaków o dochodach do 120 tys. zł rocznie. Obejmie ich podstawowy poziom dotacji w wysokości do 15 000 zł na lokal (do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji).

Z drugiej części programu skorzystają Polacy posiadający mieszkania w blokach, których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł. W gospodarstwie jednoosobowym, nie może przekroczyć 2342 zł. Ci mogą liczyć na dotacje w wysokości do 25 000 zł (do 60% kosztów kwalifikowanych).

W ostatniej trzeciej grupie znajdą się właściciele mieszkań o dochodzie nieprzekraczającym 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W  gospodarstwie jednoosobowym, nie może przekroczyć  1260 zł w. Mogą oni liczyć na dotację w wysokości do 37 500 zł ( aż do 90% kosztów kwalifikowanych).

Ponadto, jeśli mieszkasz w jednej z gmin, jakie mają największe problemy z zanieczyszczeniem powietrza, możesz liczyć na dodatkowe 5% dotacji. Warunek jest taki, że gmina musi się znajdować na liście najbardziej zanieczyszczonych pyłami Głównego Inspektoratu Środowiska.

Węgiel tylko dla polskich rodzin. Koniec ze sprzedażą surowca pośrednikom

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News