Od czerwca nowe ograniczenia w jeździe dla kierowców. Dla opornych to mandat na ponad 300 złotych

Od czerwca nowe ograniczenia w jeździe dla kierowców. Dla opornych to mandat na ponad 300 złotych

przepis przepisy mandat rower rowerzysta rowerzyści pierwszeństwo przejazd dla rowerów

Podaj dalej

Wielu kierowców musi się liczyć ze sporym utrudnieniem od czerwca tego roku. To jeśli są posiadaczami samochodów spalinowych. Wraz z początkiem tego miesiąca nie wszędzie będą mile widziani. To jeśli nie posiadają modeli o określonej normie emisji Euro.

Zakaz wjazdu dla kierowców i mandat, albo zmiana samochodu

Od czerwca wielu kierowców będzie miało do czynienia z nową strefą niskiej emisji. To dla nich oznacza konieczność wnoszenia dodatkowych opłat za samochody, albo nawet pozostawienie ich w garażu.

Taka sytuacja dotyczyć będzie wszystkich kierowców, którzy chcą korzystać z samochodów w całej Szkocji. Cztery strefy niskich emisji już wprowadzono. Ta w Glasgow zacznie oficjalnie obowiązywać od 1 czerwca. To oznacza, że kierowcy wielu samochodów benzynowych i na olej napędowy stracą możliwość wjazdu do miasta.

Nowej strefy nie muszą się obawiać jedynie właściciele motocykli, motorowerów, samochodów elektrycznych i tych spełniających normy. O jakie konkretnie chodzi? Czytaj takżeKierowcy tych samochodów gorzko pożałują, że je posiadają. Mają tylko 5 miesięcy, by uniknąć strat w portfelu

Kierowcy nie ograniczeni wjazdem do strefy niskiej emisji to właściciele pojazdów z normą Euro 4 (po 2006 r.) dla benzyny i Euro 6 (po wrześniu 2015 r.) dla diesla. Według portalu carwow planowane strefy niskich emisji w Szkocji niosą za sobą znacznie większe ograniczenia dla kierowców, niż te ultra, planowane w Londynie.

To dlatego, że zmusi to znacznie większą część kierowców do zmiany samochodu. To dlatego, że o ile w Londynie poruszanie się starszym samochodem będzie możliwe za opłatą, to w Glasgow’s Low Emission Zone takiej możliwości nie ma. Kierowca ma tylko mandat do wyboru.

strefa zakmnieta dla kierowcow starszych samochodów w Glasgow jpg

Kara za wjazd wyniesie 60 funtów

Brak przestrzegania nowo powstałego przepisu to dla kierowcy kara w wysokości 60 funtów. Istnieje opcja, by ją obniżyć o połowę, jeśli dokona się zapłaty po 14 dniach. Ważne jest, że taka opłata ulegnie podwojeniu przy każdym naruszeniu zasad, aż do osiągnięcia wysokości 480 funtów. W przypadku minibusów, ciężarówek i autobusów limit wyniesie 960 funtów.

Teoretycznie, jeśli tylko jeden kierowca będzie karany grzywną każdego dnia, w sumie wyda 174 180 funtów w ciągu roku.
Strefy LEZs działają cały dzień, codziennie i używają Automatic Number Plate Recognition (ANPR). To kamery do wykrywania wszystkich pojazdów znajdujących się w krajowej bazie danych. W Glasgow, po 1 czerwca 2023, także wszystkie pojazdy spoza miasta muszą przestrzegać nowych zasad.

Na stronie TUTAJ można sprawdzić, czy dany samochód jest zgodny z nowymi przepisami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News