Od czerwca do sierpnia kierowcy zapłacą mniej za paliwo. Rusza nowy pakiet pomocowy

Od czerwca do sierpnia kierowcy zapłacą mniej za paliwo. Rusza nowy pakiet pomocowy

benzyna diesel lpg

Podaj dalej

Zniżka na paliwo to jedno z powszechnie stosowanych rozwiązań, jakie podejmują rządzący, by odciążyć kierowców. Jak wiadomo, na cenę paliwa składa się nie tylko koszt jej produkcji. Oprócz VAT jest to szereg innych podatków. W związku z tym jest wiele sposobów, by obniżyć jej wysokość, np. wystarczy zmiana wysokości jednego z wymienionych składników.

Niemieccy kierowcy skorzystają z nowego pakietu pomocowego

Chcąc odciążyć portfele kierowców, rząd federalny chce obniżyć podatek energetyczny w ramach tzw. Pakietu ulgowego. To oznacza, że zapłacą mniej za tankowanie.

Ceny paliw ciągle podlegają zmianom, ale nie są to zmiany na lepsze. Jak poinformował niemiecki Adac, paliwo SuperE10 kosztowało w całych Niemczech średnio 2,203 euro za litr (10,32 zł), a następnie zdrożało do 2,321 euro za litr (10,89 zł). W kwietniu ceny benzyny i oleju napędowego ponownie nieznacznie spadły, ale mając na względzie inflację, uchwalono tymczasową obniżkę cen paliw w ramach „Pakietu ulgowego 2”. Według obliczeń Ruhr24, będzie to kosztować rząd federalny ponad 30 miliardów euro.

Na czym konkretnie polega owa „ulga” w pakiecie pomocowym? Rządzący zdecydowali się na obniżenie podatku energetycznego, do minimalnego poziomu europejskiego. To składnik, który oprócz m.in. podatku VAT i podatku od emisji dwutlenku węgla składa się na cenę paliwa w Niemczech. Podatek energetyczny pobiera się według stałej stawki, a nie procentowo.

paliwo diesel benzyna
fot. www.freepik.com

Zniżka na paliwo będzie obowiązywać od czerwca do sierpnia

Program wprowadzający zniżki na paliwo, ucieszy wielu kierowców codziennie dojeżdżających do pracy. Ulga na benzynę wyniesie prawie 30 centów za litr (1,41 zł), a na olej napędowy – 14 centów za litr (0,66 zł). Program obowiązuje od czerwca do sierpnia 2022 roku.
Pakiet pomocowy jest jednym ze środków mających na celu pomoc konsumentom w tych trudnych czasach. Wśród nich znalazł się m.in bilet za 9 euro dla osób dojeżdżających do pracy lub ryczałtowa stawka za energię dla wszystkich zatrudnionych płacących podatek dochodowy.

Istnieją obawy, że tymczasowa obniżka podatku energetycznego nie zachwyci firm zajmujących się wydobyciem ropy naftowej. Mogą nie widzieć powodu dla ponownego obniżenia cen dla kierowców z powodu programu pomocowego państwa.

W najgorszym przypadku brak presji konkurencyjnej oznaczałby, że tylko część ulg podatkowych dotarłaby do konsumenta. Jak podaje merkur.de, aby temu zapobiec, Federalny Minister Gospodarki Robert Habeck już w przeszłości znacznie rozszerzył uprawnienia Federalnego Urzędu Kartelowego, aby móc lepiej monitorować korporacje.

Zniżka na zbiorniki: skutki obniżenia podatku energetycznego budzą kontrowersje

Jedna z obaw krytyków tymczasowej obniżki podatku od energii dotyczy firm produkujących oleje mineralne. Ze względu na pomoc państwa nie widzieli powodu, aby ponownie obniżać ceny dla konsumentów.

W związku z tym, jak donosi merkur.de , Federalny Minister Gospodarki Robert Habeck już w przeszłości znacznie rozszerzył uprawnienia Federalnego Urzędu Antymonopolowego. To pozwala mu lepiej monitorować korporacje.

Okres wprowadzenia obniżki podatku energetycznego stawia pod znakiem zapytania korzyści dla osób dojeżdżających do pracy. To raczej zniżka dla wczasowiczów, którzy skorzystają ze zniżki w okresie od czerwca do sierpnia.

Oprac. na podst. dpa i AFP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News