Od 5 lipca na kontach pojawi się nowy dodatek finansowy- co najmniej 700 zł. Gdzie rodzice i seniorzy mogą go uzyskać?

Od 5 lipca na kontach pojawi się nowy dodatek finansowy- co najmniej 700 zł. Gdzie rodzice i seniorzy mogą go uzyskać?

Dodatek bez warunkow

Podaj dalej

Dodatek pieniężny stał się bardzo popularnym mechanizmem finansowym na łagodzenie skutków inflacji. Poza tymi ogólnodostępnymi wciąż pojawiają się nowe, a pieniądze, jakie w ramach pomocy można otrzymać, przeznacza się na określone zakupy i wydatki. To nie znaczy, że nie można dowolnie ich wydać. Tak jak na przykład dodatek na węgiel, który wielu Polaków otrzymało, a surowiec na placach pozostał.

Dodatek wypłacany 5 lipca jest na zakupy spożywcze

Podobny środek finansowy, czyli dodatek można otrzymać na zakupy spożywcze. Wsparcie ma być próbą łagodzenia skutków inflacji dla najmniej zarabiających rodziców i seniorów. Taki ekstra zastrzyk gotówki przewidziano również dla tych, którzy wychowują dzieci samotnie. Kto go dostanie na konto 5 lipca i ile to będzie pieniędzy?

Wbrew temu, co pisze znany portal informacyjny, taki dodatek będą mogli dostać również Polacy. Warunek podstawowy to ośrodek życia znajdujący się w Kanadzie, gdzie Polonia jest liczna i ma takie same prawa, jak obywatele urodzeni w tym kraju.

Jak informuje Departament Finansów Kanady w komunikacie z 11 maja 2023 r., taki rabat pieniężny już oficjalnie zatwierdzono. Dodatek na zakupy spożywcze nie wymaga żadnego wniosku. O tym, czy się go otrzyma decyduje bowiem dochód. Kwoty dodatku kształtują się następująco:

-1200 zł (386,50 $)- otrzyma samotna matka z dochodem dochodem netto w wysokości 30 000 $ -Jest to dodatek do kwoty 1 160 USD, którą otrzyma w tym roku w ramach ulgi GST.
– 726,69 zł (233.5 $)- otrzyma samotny senior z dochodem netto w wysokości 20 000 $. Kwota ta będzie dodatkiem do około 701 $ otrzymanych w tym roku dzięki uldze GST.
– 1453,37 zł (467 $)- otrzyma para z dwójką dzieci i dochodem netto w wysokości 35 000 $. Kwota ta będzie dodatkiem do około 1 401 $ otrzymanych w tym roku podatkowym w ramach ulgi GST.

Nowy dodatek otrzyma w sumie 11 milionów gospodarstw domowych. Podstawą do wypłaty jest złożone zeznanie podatkowe za 2021 rok. Wypłaty realizowane są w postaci gotówki na konto, bądź czeku od Kanadyjskiej Agencji Podatkowej. Co można dostać w Polsce?

Odpowiednikiem może być zasiłek socjalny

Polacy też mają mechanizm, który podlega zróżnicowaniu pomocy pod względem dochodów. To dodatek do finansów domowych określany potocznie mianem zasiłku socjalnego. Kryterium dochodowe w tym przypadku weryfikuje się co 3 lata. Od 1 stycznia 2022 r. wygląda ono następująco:

-776 zł – dla osoby samotnie gospodarującej,
-600 zł – dla osoby w rodzinie.

Zasiłek stały, wynosi co najmniej 30 zł oraz maksymalnie 719 zł miesięcznie. To niewiele biorąc pod uwagę wysokość najniższego wynagrodzenia w Polsce. Różnice są zależne od wysokości dochodów świadczeniobiorcy. Osoby w najcięższej sytuacji mogą liczyć na najwyższą stawkę świadczenia z MOPS. Te osoby, które wykazują pewien dochód, otrzymają taki dodatek pomniejszony o jego wartość.

Dochód będący podstawą wyliczenia kwoty zasiłku stałego to suma miesięcznego przychodu pomniejszona o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz ewentualną kwotę zasądzonych alimentów na rzecz innych osób.

Przykładowo, osoba prowadząca 2-osobowe gospodarstwo domowe przy dochodzie 300 zł na osobę, otrzyma 300 zł (600-300=300 zł).
Co ważne, taki dodatek otrzymuje konkretna grupa osób w Polsce. Państwo przyznaje go osobie:

-pełnoletniej, samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy,
– pełnoletniej, pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy.

Pozostali spełniający te kryteria mogą wystąpić do MOPS o zasiłek celowy. Czytaj także: Ten dodatek do pensji dotknie wszystkich kierowców w Polsce. Czarny scenariusz zakłada utratę aż kilku tysięcy złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News