Od 31 stycznia nowe dopłaty dla Polaków. Na energię można dostać nawet 150 000 zł

Od 31 stycznia nowe dopłaty dla Polaków. Na energię można dostać nawet 150 000 zł

dopłaty na zieloną energię

Podaj dalej

Inwestycje w ekologiczne źródła ogrzewania i wytwarzania energii wymagają sporych środków, stąd tak chętnie oferowane dopłaty do wydatków. Od 31 stycznia, kolejna spora grupa Polaków może się starać o pieniądze na zieloną energię. Na złożenie wniosku ma dwa miesiące, a zyskać można sporo. W dalszej kolejności zaś można zaoszczędzić na wydatkach.

Nowe dopłaty na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to nawet 60% kosztów inwestycji

Pęd ku nowej zielonej i bardziej ekologicznej rzeczywistości nabiera tempa i coraz więcej Polaków może uzyskać dopłaty na inwestycje w domach. Do tej grupy za sprawą nowego programu, który rusza 31 stycznia br. dołączą ci, posiadający gospodarstwa rolne. Działania w tym kierunku podejmuje ARiMR, oferując nawet 150 000 zł pod hasłem „Zielona energia w gospodarstwie”. Na co można przeznaczyć przyznane pieniądze?

Polacy posiadający gospodarstwa rolne mogą wykorzystać dopłaty na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych na dachach oraz pompy ciepła. W pierwszym przypadku na dopłaty mogą liczyć ci, których dachy są wolne od azbestu. Zakupione za dopłaty urządzenia muszą się znajdować na gruntach rolnych zabudowanych.

dopłaty pompa ciepla panela dla rolnika
Pixabay/HarmvdB

Gdzie można składać wnioski i do kiedy?

Wniosek na dopłaty do inwestycji w zieloną energię elektryczną przyjmują od dnia 31 stycznia regionalne oddziały ARiMR. Dokumenty można składać osobiście, pocztą, a także drogą elektroniczną do 1 marca.

Kwota na realizację inwestycji to 150 000 zł. Standardowy poziom wsparcia to 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Młodzi rolnicy mogą liczyć na 60%. Dopłaty mają formę refundacji części poniesionych kosztów tj. zakup urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania, budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu czy koszty zakupu pomp ciepła.

Wytwarzana przez nowe urządzenia energia elektryczna musi być spożytkowana na potrzeby gospodarstwa. Dlatego ich moc nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW). Wykorzystanie mocy na potrzeby budynków mieszkalnych ma stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń.

NIE PRZEGAP

Tysiące Polaków ma szanse na dodatkowe pieniądze dla domu i na paliwo do samochodu. Ważny termin upływa 1 lutego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News