Od 30 stycznia ponad 250 zł dziennie. Tyle zapłacą extra niektórzy właściciele samochodów na diesel i benzynę

Od 30 stycznia ponad 250 zł dziennie. Tyle zapłacą extra niektórzy właściciele samochodów na diesel i benzynę

opłaty dla samochodów na diesel i benzynę

Podaj dalej

Kierowcy samochodów z silnikami na diesel i benzynę muszą się zmagać z nowym porządkiem w świecie motoryzacji. Niesie on ze sobą nowe opłaty za korzystanie z samochodu spalinowego. Jeszcze w tym miesiącu zaczną obowiązywać nowe przepisy, które obarczą ich nowymi dodatkowymi opłatami.

30 stycznia nowe opłaty dla kierowców – niektórzy zapłacą za samochód niespełniający norm emisji

Właściciele samochodów spalinowych muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami użytkowania swoich samochodów. Jak grzyby po deszczu wyrastają strefy, w których poruszanie się tego typu samochodem wiąże się z extra wydatkiem.

Jeszcze w tym miesiącu powstanie nowa płatna strefa czystego powietrza, do której za wjazd samochodem na diesel i benzynę będzie dziennie kosztować ponad 250 zł. Takie koszty to konieczność dla wszystkich kierowców poruszających się samochodem emitującym szkodliwe emisje po brytyjskim Tyneside.

Na początek tj. od poniedziałku opłaty pobierane będą w Newcastle. Za wjazd zapłacą taksówkarze, prywatni właścicieli aut na wynajem, autobusy, autokary i ciężarówki.

Zakaz aut na diesel i benzynę podważony
fot. freepik.com – Mark Mainka

Dla wybranych na zachętę przewidziano zniżki

Strefę czystego powietrza Tyneside uruchomiono już w październiku 2022 r. Na początek kierowcy nie musieli wnosić opłat. Monitoring i oznakowanie wokół Newcastle i Gateshead miało ich zmotywować do zmiany samochodu na bardziej ekologiczny. Tak, by zanim zaistnieje konieczność wnoszenia opłat, poruszali się samochodami spełniającymi normy emisji.

Taksówkarze i prywatni kierowcy wynajętych pojazdów zapłacą od 30 stycznia 2023 r. dziennie 63 zł (12,50 GBP). Tak się stanie, jeśli ich samochód nie spełnia norm emisji. Właściciele aut spalinowych zarejestrowanych w Newcastle, Gateshead i North Tyneside, mogą ubiegać się o zniżkę w wysokości 50 GBP za każdy okres siedmiu. Kierowcy autobusów, autokarów i pojazdów ciężarowych, wniosą opłatę w wysokości 50 funtów dziennie.

Właściciele niezgodnych z normami samochodów na diesel i benzynę mogą skorzystać z dotacji

Na otarcie łez dla kierowców samochodów na diesel i benzynę niespełniających wymogów emisji, przewidziano dotacje. Mogą je wydać  na dostosowanie swoich samochodów do nowej rzeczywistości.

Uniknięcie codziennych opłat wiąże się za posiadaniem samochodu wyposażonego w silnik wysokoprężny Euro 6 lub silnik benzynowy Euro 4. Dlatego dobrym wyborem będą auta na diesel zarejestrowane po wrześniu 2015 r. oraz te z silnikami benzynowymi zarejestrowane po 2005 r.

Samochody dostawcze i lekkie samochody ciężarowe zwolniono z opłat do lipca 2023 r. W ten sposób ich właściciele zyskali dodatkowy czas na wymianę samochodów.

NIE PRZEGAP

Jazda prywatnym samochodem tylko jako opcja. Kierowcy nie mają wyjścia, nowe opłaty wykończą ich finansowo

Mandat za wjazd do strefy czystego powietrza. Kierowca Mercedesa zapłacił za to ponad 12 000 zł

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News