Od 27 lutego nowy mandat dla kierowców. Muszą uważać, gdzie wjeżdżają samochodem - stracić można 2000 zł

Od 27 lutego nowy mandat dla kierowców. Muszą uważać, gdzie wjeżdżają samochodem - stracić można 2000 zł

diesel homologacja VW

Podaj dalej

Podróżowanie samochodem spalinowym wymaga coraz większej uwagi, przepisy się zmieniają, a o mandat jest znacznie łatwiej. Te sięgają nawet kilku tysięcy złotych, jeśli kierowcy nie przestrzegają zasad, albo nie uiszczą opłaty. Najgorzej na tym tle wypadają właściciele starszych samochodów na diesla i benzynę, ale nie tylko mogą być obciążeni finansowo.

Nowe przepisy to nowe kary i opłaty dla kierowców

Podróżujący za granicę kierowcy od 27 lutego muszą zwrócić szczególną uwagę na to, dokąd jadą swoim samochodem. Mandat za nieuwagę można będzie dostać 24 godziny na dobę. Jego stawki są zależne od rodzaju samochodu, a dostać go można codziennie.

Przepisy w Wielkiej Brytanii pozwalają karać kierowców, jeśli ci nie posiadają samochodów, ciężarówek, a nawet motocykli, które spełniają odpowiednie normy emisji spalin. Nowe strefy czystego powietrza pozwalają ich ukarać mandatem na 450 funtów dziennie, co daje w przeliczeniu na polską walutę aż 2400 zł.

W dniu 30 stycznia w Tyneside, a od 27 lutego w Sheffield obowiązują Strefy Czystego Powietrza. Kierowcy muszą teraz śledzić, dokąd podróżują, by nie wnosić wysokich opłat za mandat, który zacznie obowiązywać.

mandat za brak opłat uk emisje
www.examinerlive.co.uk

Od 27 lutego mandat dla kierowców za samochody niespełniające tych norm emisji

Najdrożej na tym tle wypadają kierowcy ciężarówek, bo w ich przypadku mandat jest szczególnie wysoki. Mogą zapłacić łącznie 450 funtów dziennie, jeśli wjadą łącznie we wszystkie siedem stref czystego powietrza między Bradford, Birmingham, Bristol i Bath w ciągu jednego dnia.

Kiedy i jaki samochód uważany jest za niezgodny z normami? Kryteria są następujące:

-Normę Euro 6 (olej napędowy) muszą spełniać samochody ciężarowe lub autobusy,
-Euro 4 (benzyna) to minimum dla samochodów dostawczych, minibusów, taksówki, prywatne pojazdy do wynajęcia, samochody osobowe
-minimum dla motocykli to norma Euro 3,
-Euro VI to minimum dla ciężarówek, autobusów i autokarów.

Strefy działają przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Kierowcy mają czas do godz. 23:59 szóstego dnia po wjeździe do strefy na uiszczenie opłat. Opłaty są tańsze w przypadku samochodów i taksówek. W przypadku samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów są sporo droższe. Opłata dzienna jest różna od samochodu i wyniesie 10 GBP lub 50 GBP. To dużo mniej niż mandat za wjazd do strefy bez opłaty. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

NIE PRZEGAP

Nowy obowiązek dla kierowców już za pół roku. Muszą to mieć w samochodach – nowych i używanych

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News