Od 21 sierpnia wszyscy kierowcy powinni sprawdzać te dane. Jeśli są nieprawidłowe będą z tego konsekwencje finansowe

Nie jest tajemnicą, że polscy kierowcy też zapłacą za fakt posiadania pojazdu spalinowego. To, że jeszcze płacić za nie ekstra nie trzeba, a strefy z wysokimi opłatami nie są codziennością, to nie znaczy, że przyjdzie im na to długo czekać. Ważne zmiany w tej kwestii pojawią się już od najbliższego poniedziałku.

kierowcy mobytwatel
Podaj dalej

Kierowcy samochodów na benzynę i olej napędowy muszą takie dane zweryfikować

Wiadomo już, że dzięki zmianom przepisów baza CEPiK stanowi ważne źródło informacji o samochodzie każdego kierowcy w Polsce. Nie wszyscy wiedzą, że uzyska ona nowe ważne dane. Te, które pojawią się według zapowiedzi już od poniedziałku, są szczególnie ważne. W związku z tym, każdy kierowca ma obowiązek dokonania sprawdzenia ich poprawności. Dlaczego?

Jeśli tego nie zrobi, a okaże się, że są nieprawidłowe, to wynikną z tego konsekwencje finansowe. O jakie dane i konsekwencje chodzi? Nowa informacja w CEPiK to dane dotyczące norm spalin, które spełniają pojazdy spalinowe. Nie wszyscy kierowcy takie dane posiadają, a od przyszłego roku będą niezwykle ważne. To dlatego, że zadecydują o tym, czy kierowca wjedzie, czy nie do planowanych stref czystego transportu. Te już są pewne, na początek w Krakowie.

kierowcy mobywatel

Takie dane trzeba sprawdzić w aplikacji mObywatel

Dane o emisji swojego samochodu kierowcy po poniedziałku powinni sprawdzić za pomocą aplikacji mObywatel. Ważne jest, by sprawdzili, czy te dane są poprawne i zgodne z dokumentacją samochodu. Nie jest tajemnicą, że w bazie danych istniały już takie informacje o normie emisji Euro, ale tylko dla pojazdów rejestrowanych od 2017 r. na dodatek rejestrowanych po raz pierwszy. Teraz taką informację muszą posiadać WSZYSTKIE pojazdy w Polsce.

Opisywanie ich następuje z wykorzystaniem specjalnego algorytmu. Ten wciąż jest w fazie dopracowywania. To oznacza, że jak w każdej masowej operacji, ryzyko pomyłek jest spore. To dlatego właśnie kierowcy powinni się upewnić, czy informacja o normie emisji ich samochodu jest prawidłowa.

Co ważne, te dane oprócz aplikacji mObywatel od 21 sierpnia będą udostępniane także na stronie historiapojazdu.gov.pl. Co, jeśli okażą się nieprawidłowe? W takim przypadku ten fakt należy zgłosić do starosty. Po akceptacji ewentualnej pomyłki zmiana zostanie do systemu CEPiK wprowadzona. Czytaj także: Już od 1 września można mieć na koncie taki dodatek. Polacy często nie wiedzą, że taki jest i wniesie do domowego budżetu ekstra 690 zł

NIE PRZEGAP

https://wrc.net.pl/mh-miliony-polskich-kierowcow-nie-wiedza-ze-jest-taki-obowiazek-tysiace-juz-placa-za-to-czterocyfrowe-kwoty

Przeczytaj również