Od 2025 nowy rodzaj paliwa na rynku. Polacy polecą z nim na wakacje w samolotach

Od 2025 nowy rodzaj paliwa na rynku. Polacy polecą z nim na wakacje w samolotach

olej zamiast paliwa do samolotu

Podaj dalej

Polska po podpisaniu pakietu FIT for 55 i zgodnie z inicjatywą Refuel Aviation, zaoferuje Polakom nowy rodzaj paliwa. Nowe paliwo o nazwie SAF (Sustainable Aviation Fuel) trafi do samolotów dzięki nowej instalacji uwodorniania budowanej w Płocku.

Paliwo z frytek do samolotów wyprodukuje Orlen

Nowe ekologiczne paliwo powstanie z posmażalniczych olejów spożywczych i trafi do baków samolotów z punktów gastronomicznych. Jak czytamy na portalu Bankier.pl, PKN Orlen zaoferuje je liniom lotniczym już od 2025 r.

Powstająca w Płocku instalacja uwodorniania olejów roślinnych pozwoli na produkcję niskoemisyjnego paliwa SAF. Według informacji Orlenu pozwoli ona produkować rocznie do 300 000 ton uwodornionego oleju, który świetnie się nadaje do silników odrzutowych.

nowe paliwa z oleju roslinnego
Pixabay

Producent podkreśla- ten rodzaj paliwa ogranicza do 80% emisje gazów cieplarnianych

W porównaniu do tradycyjnego paliwa, uwodorniony olej w całym cyklu życia ogranicza emisje gazów cieplarnianych do 80%. Zakładając, że Orlen wyprodukuje rocznie te 300 000 ton, to stanowi to odpowiednio 50% paliwa lotniczego, jakie dziś produkuje Orlen.

Paliwo SAF pod względem chemicznym niemal odpowiada tym konwencjonalnym paliwom do silników odrzutowych. Może być mieszane z paliwem konwencjonalnym lub dodawane do niego– podkreśla koncern.

Producent działając zgodnie ze strategią Orlen2030, wyda na inwestycje w badania i rozwój, co najmniej 3 mld zł– pisze Bankier.pl. Wyzwania, jakie stoją przed branżą, wymagają innowacji.

Technologia uwodornienia olejów roślinnych (HVO), która umożliwia przekształcenie olejów roślinnych, olejów posmażalniczych czy olejów z alg w biopaliwo lub w biokomponent do paliwa lotniczego pozwala osiągnąć liniom lotniczym neutralność emisyjną.

Dlatego PKN Orlen i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy przy wdrażaniu pro środowiskowych rozwiązań, pozwalających na spełnienie wymagań unijnego pakietu Fit for 55. PLL LOT chcą korzystać z paliwa SAF na wszystkich połączeniach z portów lotniczych, do których ono trafi.

Darmowe paliwo do diesla 1.9 TDI?! Nie uwierzysz, ale to możliwe

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News